Žaludek na vodě

Žaludek na vodě je nepříjemný pocit, který vzniká v důsledku podráždění žaludku. Může se jednat o příznak akutní gastritidy (způsobené dietní chybou, ale také infekcí nebo alkoholem), o příznak těhotenství, stejně jako o důsledek dlouhodobého či krátkodobého vystavení organismu nadměrné stresové zátěži. Ve spojení s ostatními příznaky pak může signalizovat některé onemocnění, běžnou chřipkou počínaje a poruchami funkce zažívacího ústrojí konče.

Jak si pomoci

V případě akutních problémů si můžeme od nepříjemného pocitu ulevit popíjením heřmánkového nebo mátového čaje. Pomoci může také syrové jablko. Pokud máme žaludek na vodě, je zapotřebí dodržovat dietní režim, což znamená vyvarovat se ostrých kořeněných jídel, perlivých nápojů a kávy. Mezi doporučované potraviny naproti tomu patří banány, suchary, suché pečivo, brambory a vývary. Pít je radno černý čaj, voda je na podrážděný žaludek příliš těžká.

Zázvor pomáhá

Osvědčeným prostředkem proti tomuto pocitu je zázvor, a to v různých podobách. Můžete si uvařit čaj, žvýkat kandované plátky (otrlí jedinci zvládnou žvýkat i kus syrového kořene), anebo si koupit zázvorové bonbony. V některých lékárnách jsou dokonce k dostání zázvorová lízátka proti nevolnosti, která jsou určená především pro těhotné. Právě v období těhotenství, zejména v prvním trimestru, má mnoho žen pocit, jako by měly žaludek na vodě. V tomto případě je tento pocit způsoben hormonálními změnami. Ovšem pozor, žaludek na vodě je u některých žen jedním z nepříjemných projevů premenstruačního syndromu (PMS) nebo samotné menstruace.

Alkohol a stres

Žaludek na vodě je také jedním z příznaků kocoviny. Pokud to předchozí den přeženeme s alkoholem, druhý den nás kromě žaludku na vodě pronásledují pocity nevolnosti, malátnost, bolesti hlavy a další příznaky. Úlevu může přinést čirý polévkový vývar. Další možnou příčinou je stres, před náročnou zkouškou má mnoho z nás pocit žaludku na vodě. Také zde můžeme sáhnout po zázvorovém bonbonu. Pomoci mohou i některé bylinky na uklidnění, jako je třezalka nebo meduňka.

Příznak onemocnění

Pokud nás trápí pocit žaludku na vodě dlouhodobě a navíc ve spojení s dalšími příznaky, jako je pálení žáhy, křeče v břiše, průjmy, pocit plnosti, nechutenství, měli bychom navštívit lékaře. Možných onemocnění zažívacího ústrojí je celá řada, může se jednat o žaludeční dyspepsii, žaludeční neurózu nebo žaludeční vředy. Nevolnost a průjmy mohou být příznakem i běžného infekčního onemocnění, jako je chřipka.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno