Těžký žaludek

Těžký žaludek patří mezi nejčastější příznaky zažívacích problémů. Nejčastěji je pocit těžkého žaludku následkem nevhodného složení stravy, nesprávných stravovacích návyků nebo stresu. V akutních případech přinesou úlevu bylinné čaje nebo medikamenty.  Pokud má pocit těžkého žaludku chronický charakter a se objevuje ve spojení s ostatními příznaky, jako je pálení žáhy, bolesti břicha nebo nadýmání, měl by pacient navštívit lékaře.

Časté příčiny a jak si pomoci

Nadměrná pracovní zátěž, jídlo ve chvatu, nadměrné pití černé kávy nebo perlivých nápojů, večeře v pozdních hodinách, preference fast foodu před běžnou stravou nebo přejídání patří mezi nejčastější příčiny pocitu těžkého žaludku. Pokud máme po jídle pocit těžkosti, může nám pomoci šálek mátového čaje, malé množství vychlazené koly (s cukrem, nikoli s umělým sladidlem), kousek syrového jablka (oloupaného), zázvor (buď kandovaný nebo kousek kořene) nebo plátek čerstvého ananasu. Tyto prostředky totiž napomáhají dobrému trávení a zklidňují žaludek. V případě bolesti žaludku či plynatosti si můžeme uvařit heřmánkový čaj nebo sáhnout po některém z volně prodejných léků. Těžký žaludek často trápí ženy v těhotenství, a to především v prvním trimestru. Zde je při volbě prostředků k odstranění tohoto pocitu dbát zvýšené opatrnosti, zejména při užívání léků.

Chronické trávicí obtíže

V případě, že nás pocit těžkého žaludku ve spojení s dalšími příznaky špatného trávení (jako je pálení žáhy, plynatost, bolesti břicha, nechutenství, pocit plnosti a další) provází dlouhodobě, je třeba léčit samotnou příčinu. Situaci zde komplikuje skutečnost, že  na vině může být celá řada faktorů. Od nezdravého životního stylu, přes onemocnění zažívacího ústrojí, až po onemocnění, která nemají se žaludkem přímou souvislost, a to včetně psychogenních faktorů. Mezi nejvíce frekventované onemocnění trávicí soustavy patří gastritida (zánět žaludku, který kromě akutní formu může mít právě také chronickou), žaludeční neuróza (způsobená stresem, zde mezi další příznaky patří nechutenství, pocit plnosti) a žaludeční vředy (narušení sliznice stěny žaludku).

Léčba

Léčba spočívá v léčbě onemocnění samotného. Před stanovením diagnózy je však zapotřebí, provést lékařská vyšetření. V případě podezření na žaludeční vředy, chronickou gastritidu či jiné závažné onemocnění se provádí endoskopické vyšetření, v rámci něhož lze zajistit odběr tkáně pro účely histologického vyšetření (vyloučení rakoviny žaludku). Mezi další používané metody patří ultrazvuk břicha, rentgen, rozbor krve.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno