Bylinky na žaludek

Trpíte nevolností nebo nechutenstvím? Je Vám po jídle těžko od žaludku nebo Vás trápí jiné zažívací obtíže? Bylinky Vám pomohou. Připravili jsme pro Vás seznam léčivých bylinek, které pomáhají ulevit od nejčastějších problémů s trávením, a jejich dalších účinků. Máta, meduňka, zázvor, heřmánek, pampeliška, anýz, bazalka, oregano, hřebíček, jetel, měsíček, pelyněk, puškvorec . . .       

Máta peprná

Máta peprná, středně vysoká bylina z čeledi hluchavkovitých, která pochází z Velké Británie, je právem považována za univerzální  všelék celou řadu zažívacích problémů. Pomáhá při nevolnosti, nechutenství, křečích v břiše a plynatosti. Nejlepší proti výše uvedeným obtížím je připravit si čaj z čerstvé máty. Menší hrst listů zalijete třemi decilitry horké vody, necháte vylouhovat cca deset minut a popíjíte.

Meduňka lékařská

Meduňka lékařská , která je dalším zástupcem z čeledi hluchavkovitých, podporuje dobré trávení, a zároveň uklidňuje mysl a je proto vhodná při zažívacích obtížích způsobených nadměrnou psychickou zátěží a stresem. (Sedativní účinky má také třezalka tečkovaná.) Čaj z ní připravíte stejně jako z čerstvé máty. Koupit se dá také meduňkový likér.

Zázvor

Kořen zázvorovníku lékařského je osvědčeným prostředkem proti nevolnosti, včetně těhotenských nevolností, zmírňuje plynatost, podporuje chuť k jídlu, a zároveň pomáhá virových onemocněních.  Zázvorový čaj připravíme ze dvou lžic strouhaného kořene, toto množství zalijeme půl až tři čtvrti litrem horké vody, necháme vychladnout a popíjíme. Ideální lék při gastritidě a střevní chřipce. Ulevuje od pocitu těžkého žaludku po jídle.

Heřmánek

Květy heřmánku pravého se používají ke zmírňování bolesti žaludku, nadýmání a pálení žáhy. Pokud si připravujeme čaj ze sušených květů, zalijeme dvě čajové lžičky drogy půl litrem vroucí vody, necháme vylouhovat a popíjíme. Je třeba pamatovat na to, že heřmánek má močopudné účinky.

Pampeliška

Pampeliška, botanicky správně Smetanka lékařská, obecně zlepšuje trávení, čistí játra a ledviny, je proto častou součástí žaludečních čajových a detoxikačních směsí. Dále příznivě ovlivňuje činnost žlučníku a střev. Nedoporučuje se však těhotným ženám.

Anýz

Anýz, plným názvem Bedrník anýz je vysoká bylina z čeledi miříkovitých, která se používá především proti křečovitým bolestem břicha způsobeným nadýmáním. Dále urychluje trávení a odstraňuje zápach z úst.

Bazalka

Bazalka, oblíbené koření ve světové, především středomořské, gastronomii, je rovněž ceněná léčivka, která pomáhá při zánětech žaludku, ulevuje od nadýmání a odstraňuje zápach z úst. Její užívání se nedoporučuje těhotným ženám.

Oregano

Oregano neboli dobromysl, další aromatická bylina původem ze Středomoří, rovněž podporuje dobré zažívání a  posiluje imunitní systém, a proto se s oblibou používá v gastronomii. Čaj z oregana pomáhá při otravách z jídla.

Hřebíček

Při otravách jídlem, stejně jako při žaludečních a střevních zánětech rovněž pomáhá hřebíček vonný, který dále zmírňuje bolesti dásní a zubů, a má významné antiseptické účinky.

Jetel

Blahodárný vliv na celé zažívací ústrojí má jetel, jmenovitě čaj z něho připravený, který se doporučuje pít v případě chronických zažívacích obtíží. Jetelový čaj zastavuje zvracení i průjmy a desinfikuje zažívací trakt.

Měsíček

Měsíček lékařský pomáhá proti křečím, ulevuje od zažívacích obtíží a působí preventivně proti rakovině žaludku, jícnu a dalších orgánů. V lidovém léčitelství se používá jako lék při onemocnění žlučníku a jater.

Pelyněk

Pelyněk neboli estragon se používá jaké lék při podráždění žaludku, stejně jako při otravách zkaženými potravinami. Odstraňuje  pocity na zvracení, působí proti zvracení, dále pomáhá při poruchách tvorby trávicích šťáv. Zároveň je účinným prostředkem při zmírňování křečí a plynatosti. Neméně ceněné jsou jeho protizánětlivé účinky. Pelyněk má v menších dávkách sedativní účinky, zajímavé je, že větší množství působí pravý opak.

Puškvorec

Puškvorec, vytrvalá bylina z čeledi arónovitých, se používá především jako přírodní antidepresivum, ale také při žaludečních obtížích, protože podporuje metabolismus a působí proti křečím.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno