Rakovina žaludku

Rakovina žaludku (karcinom žaludku) je velmi závažné onkologické onemocnění, které napadá vnitřní stěny žaludku. Vzhledem k tomu, že nádory žaludku je velmi obtížné rozpoznat v časném stadiu, a dochází k jejich odhalení až ve stadiu, kdy jsou obtížně léčitelné, je tento typ rakoviny bohužel spojen s vysokou mírou úmrtnosti.     

Rizikové faktory    

Protože příčiny rakoviny žaludku nejsou známy, zaměříme se na rizikové faktory, které mají s rakovinou žaludku souvislost. Mezi nejzávažnější z nich patří vysoký obsah karcinogenů ve stravě, (zejména ve smaženém, pečeném a grilovaném mase), vysoký obsah soli v potravinách, plísně v potravinách, dlouhodobý deficit vitamínu C, aktivní  i pasivní kouření a vdechování výfukových plynů. (Vyšší výskyt pacientů s rakovinou žaludku  je v oblastech se silně znečistěným vzduchem, například v japonských městech.) Dalším rizikovým faktorem je přítomnost Helibacteru pylori,  což je bakterie způsobující zánět žaludku – gastritidy. Neléčená chronická gastritida pak může přerůst v rakovinotvorné bujení. Svůj podíl mají také genetické predispozice, přítomnost onemocnění v rodině pacienta zvyšuje riziko, že jím onemocní také pacient. Rakovina žaludku postihuje častěji pacienty mužského pohlaví, zejména muže středního až vyššího věku.        

Příznaky 

V počátečních stadiích nejsou u pacienta přítomny žádné zvláštní příznaky. Pokud pacient trpí chronickou gastritidou, mohou ho trápit občasné bolesti v nadbřišku, může mít sníženou chuť k jídlu a pocit plnosti. Většina pacientů se však domnívá, že jsou tyto obtíže způsobeny stresem, a proto jim nevěnují přílišnou pozornost.  S růstem nádoru však začnou pacienta postupně trápit zažívací obtíže, a pokud již je měl, tak začnou nabývat na intenzitě. Mezi další příznaky patří pálení žáhy (pyróza), obtíže s polykáním a okultní krvácení. Bohužel v případě okultního krvácení není krev ve stolici viditelná pouhým okem, a proto ji lze zjistit pouze provedením mikroskopického vyšetření. V pokročilých stadiích se k výše uvedeným příznakům přidává úbytek na váze, celková únava a zvracení (nucení na zvracení je způsobeno ucpáním trávicí trubice hmotou nádoru ucpe trávicí trubici), pacient může rovněž zvracet krev a trpět anémií.  

Diagnostika               

K diagnostice rakoviny žaludku se používá několik vyšetřovacích metod. Mezi prováděná vyšetření patří kontrolní odběr krve, gastroskopické vyšetření (hadička napojená na optický přístroj se zavede přes dutinu ústní do žaludku pacienta), dále endosonografické vyšetření, CT nebo ultrazvuk dutiny břišní. Gastroskopické vyšetření umožňuje lékaři, aby si prohlédl tkáň a případně z ní odebral vzory za účelem histologického vyšetření. Metoda endosonofrafie umožňuje zhodnotit rozsah nádoru. Při diagnostice je rovněž zjišťuje, zda nejsou rakovinou zasaženy také ostatní orgány, zejména játra a plíce.

Léčba

Nejčastějším způsobem léčby je operace, při které se provede odstranění napadené části žaludeční sliznice. Tato metoda je vhodná v případě menších nádorů. Pokud je podezření na metastázi do dalších orgánů, využívá se metody chemoterapie, kdy jsou pacientům podávány léky ničící nádorovité buňky – cystostatika. Chemoterapie je doplňována radioterapií, bohužel šance na uzdravení pacienta zde nejsou příliš vysoké.  

Prevence    

Prevence rakoviny žaludku je založena na dodržování zásad zdravé životosprávy, zejména jídelníčku, který by měl obsahovat minimum karcinogenů. Zdroji karcinogenů jsou především uzeniny, plísňové sýry, tepelně upravené maso (kromě vařeného), sůl a alkoholické nápoje.  V rámci prevence rakoviny žaludku se naopak doporučuje konzumovat potraviny bohaté na antioxidanty, například rajčata a papriky, které jsou zdrojem lykopenu, nejúčinnějšího antioxidantu. (Lykopen se však uvolňuje ze zeleniny pouze během tepelné úpravy.) Součástí prevence je dále vyvarování se kouření a dlouhodobého pobytu v zakouřených prostorách (a samozřejmě také  věnovaní pozornosti výše zmíněným příznakům, především dlouhodobým bolestem břicha, nechutenství, atd. Po 50. roce věku mohou pacienti využít možnosti nechat si provést test na okultní krvácení ve stolici.        

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno