Špatné trávení

Na špatné trávení si stěžuje čím dál vyšší počet dospělých. Mezi nejčastější zažívací obtíže patří tlak v žaludku, pálení žáhy, pocit plnosti, nechutenství, bolesti břicha, pocit nafouklého břicha a křeče. Co tyto problémy nejčastěji způsobuje? Jak je lze odstranit a kdy je zapotřebí lékařská pomoc?      

Na vině je životospráva

Špatné trávení může mít mnoho různých příčin, nejčastější z nich je nesprávná životospráva, především jídelníček, který obsahuje příliš tučné nebo kořeněné pokrmy, vysoký obsah sladkostí a dalších kyselinotvorných potravin (vedoucích k překyselení žaludku a celého organismu) na úkor vlákniny. Ruku v ruce s nevhodným složením jídelníčku jde nesprávný pitný režim. Většina z nás podceňuje jeho význam a během dne vypije méně než 1 litr tekutin, přestože bychom měli vypít minimálně dva litry. Ke špatnému trávení přispívá také nadměrná konzumace nápojů s obsahem kofeinu (zejména černé kávy), sycených nápojů a alkoholu. Zažívacímu ústrojí pochopitelně neprospívá ani kouření, stres, nedostatek pohybu a spánku.

Projevy špatného trávení

Projevy jsou u jednotlivých pacientů velmi individuální, každý organismus snese jinou míru zátěže. Mezi nejčastější z nich však patří plynatostpálení žáhyproblémy s vyprazdňováním (chronická, zácpa, průjmy nebo střídání obojího), pocity plnosti nebo nevolnosti. Tyto příznaky jsou velmi často spojovány se syndromem dráždivého tračníku (tračník je horní část tenkého střeva), funkční poruchy trávení, která sice neohrožuje pacienta na životě, ale podstatně mu ho znepříjemňuje.

Pacienti se syndromem dráždivého tračníku trpí bolestmi břicha, nadýmáním, zácpou nebo častým nutkáním na stolici a po defekaci nemají pocit úplného vyprázdnění. K těmto obtížím se přidávají i další problémy mimo zažívací ústrojí, například častá únava a bolesti páteře. Vzhledem k tomu, že se tyto symptomy se v obdobích zvýšené psychické zátěže stupňují, je za hlavní příčinu považován stres. Diagnostika syndromu dráždivého tračníku je velmi obtížná, a to vzhledem k zaměnitelnosti příznaků s jinými onemocněními zažívacího ústrojí a absenci nálezu – jedná se o funkční, nikoli organickou poruchu.

Narušení obranyschopnosti

Špatné trávení rovněž  souvisí s naší obranyschopností. Pro efektivní imunitní systém je důležité, aby všechny kmeny střevních bakterií byly v rovnováze. Pokud žijeme nezdravým způsobem života, dojde k narušení této rovnováhy, některé bakterie se v zažívacím traktu přemnoží, produkují nadměrné množství plynů a toxických zplodin, což je příčinou nejen zažívacích, ale celé řady dalších zdravotních obtíží včetně narušení funkce imunitního systému.

Jak si pomoci

Většiny zažívacích obtíží se můžeme zbavit dodržováním zdravé životosprávy. Důležitá je zejména konzumace lehčích pokrmů, dostatek vlákniny a prebiotik ve stravě, dodržování pitného režimu a pravidelná pohybová aktivita. Dále nám mohou pomoci některé prostředky přírodní medicíny, jako je například čaj na podporu trávení, který připravíme ze směsi bylin:  1 dílu heřmánku pravého, 1 dílu  meduňky lékařské, 1 dílu máty peprné, 1 dílu semen fenyklu a 1 dílu sušených borůvek (1 díl jsou přitom 2 polévkové lžíce). Směs zalijeme vroucí vodou, necháme 10 minut vylouhovat a pijeme po jídle. Pokud trpíme nechutenstvím nebo pocitem plnosti, pomůže nám aperitiv před jídlem, ať už ve formě bylinného likéru nebo zdravotního vína. Osvědčeným lékem je také zázvor, jehož kořen podporuje trávení. Úlevu od nadýmání přinese mátový čaj z čerstvých listů rostliny. Osvědčeným pomocníkem proti chronické zácpě je šťáva z červené řepy. Na překyselený žaludek pomáhá a úlevu od pálení žáhy přináší citronová šťáva nebo léky – antacida. Jestliže za naše zažívací obtíže mohou psychické problémy, rovněž můžeme sáhnout po bylinkách a uvařit si meduňkový nebo třezalkový čaj.

Kdy k lékaři

Pokud nám prostředky přírodní medicíny nepřinesou úlevu, bude zapotřebí podstoupit lékařské vyšetření. Přestože celá řada zažívacích často působí působit banálně, může se jednat o příznak vážného onemocnění zažívacího ústrojí, například o žaludeční vředy.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno