Zánět žaludku, gastritida

Zánět žaludku neboli gastritida je zánětlivé onemocnění žaludeční sliznice, které může mít několik různých příčin, nejčastěji se jedná o infikaci Helicobacterem pylori. Gastritida má buď akutní, nebo závažnější chronickou formu. Léčba se odvíjí od konkrétní příčiny.  

Akutní gastritida

Akutní gastritida je forma zánětu žaludku, která se rychle rozvíjí a během několika dní odezní. Pacienti jí onemocní nejčastěji  v důsledku infekční nákazy (způsobené Helicobacterem pylori) nebo dietní chyby, může se jednat i otravu jídlem. Na vzniku gastritidy se rovněž významně podílí stres. Léčba akutní gastritidy obvykle nevyžaduje lékařské ošetření, postačí dodržovat klidový režim ve spojení s dietou (neslazený čaj, suchary, pečivo.) Mezi typické příznaky akutní gastritidy patří bolesti v nadbřišku (bolest má pálivý charakter), zvracení, nechutenství a pocit plnosti. Pacient může trpět i bolestmi hlavy, zvýšená teplota mezi typické příznaky nepatří. Pokud obtíže neustoupí do jednoho týdne, onemocnění vyžaduje lékařskou pomoc. Lékař předepíše léky snižující kyselost žaludku neboli antacida, léky potlačující zvracení a případně také léky proti bolesti.

Gastroenteritida

Jestliže kromě bolesti žaludku postihnou pacienta také střevní obtíže (průjem, bolesti a křeče v břiše), jedná se o gastroenteritidu. V tomto případě je kromě diety a klidového režimu důležitý zvýšený příjem tekutin, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Pacientům se rovněž podává živočišné uhlí k léčbě průjmu. Pokud se k onemocnění přidá vysoká horečka, je návštěva lékaře nutná.

Chronická gastritida

Mnohem závažnější případ zánětu žaludku představuje chronická forma gastritidy, která se vyznačuje poměrně nenápadnými příznaky (tupou bolestí v žaludku, nechutenstvím nebo stálým pocitem sytosti), tyto symptomy jsou u pacienta přítomny delší dobu, u některých pacientů se však nemusí objevit vůbec. Chronickou gastritidu může zapříčinit nezdravý životní styl (kouření, nadměrný obsah živočišných tuků ve stravě, nadměrná konzumace černé kávy nebo alkoholu, stres, nadměrné a dlouhodobé užívání některých léků, zejména analgetik, atd.)  Nejčastější příčinou je však  stejně jako u akutní formy onemocnění infikace Helibacterem pylori. Tyto bakterie mohou způsobit také rozvoj žaludečních vředů. Chronickou gastritidou jsou ohroženi především senioři, protože s věkem dochází ke ztenčování žaludeční výstelky, což zvyšuje náchylnost k bakteriální nákaze.

Rizika chronické gastritidy

Neléčená chronická gastritida je spojena s mnoha zdravotními riziky. Může dojít ke krvácení žaludeční sliznice, což dlouhodobě vede k anémii (chudokrevnosti). Poškození žaludeční sliznice je rovněž spjato se zvýšeným rizikem vzniku nádoru. Typickými příznaky krvácení do žaludku jsou dlouhodobě zvýšená únava, malátnost a přítomnost krve ve stolici. Krev je tmavá až černá. Pacient může i zvracet krev. Poslední dva z uvedených příznaků mohou být známkou také jiných onemocnění, mezi nimi žaludečních vředů nebo rakoviny tlustého střeva.

Diagnostika a léčba

Chronická gastritida je diagnostikována na základě histologického vyšetření odběru vzorku tkáně. (Vzorek je pacientovi odebrán v rámci endoskopického vyšetření.)  Mezi vyšetřovací metody patří rentgen, vyšetření krve a další. Léčba pak spočívá v odstranění nebo eliminaci příčiny, která rozvoj onemocnění způsobila. Pokud je na vině nezdravá životospráva, je třeba ji upravit. V některých případech bývá primární příčinou autoimunitní onemocnění, například Crohnova choroba. Crohnovu chorobu bohužel nedokáže současná medicína vyléčit, nýbrž pouze zmírňovat její příznaky. Dále může mít chronická gastritida souvislost s onemocněním jater či ledvin. V případě infikace H. pylori se podávají pacientům antibiotika.

Prevence

Prevence obecně spočívá v dodržování zdravé životosprávy a posilování obranyschopnosti.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno