Domů Příznaky Bolest žaludku

Bolest žaludku

Bolest žaludku neboli bolest v nadbřišku může být příznakem celé řady zdravotních problémů, dietní chybou počínaje a žaludečními vředy nebo jiným závažným onemocněním zažívacího ústrojí konče. Rozpoznat, kterou z nemocí může tento příznak signalizovat, je možné pouze v souvislosti s ostatními příznaky. Konečnou diagnózu, stejně jako léčbu, pochopitelně stanoví lékař po provedení potřebných vyšetření.

Podrážděný žaludek

Nejčastější příčinou bolesti žaludku je podrážděný žaludek neboli akutní gastritida vyvolaná buď dietní chybou (snědením příliš velkého množství jídla, jídla s vysokým obsahem tuku – zejména smaženého, či nevhodné skladby potravin) nebo infekční nákazou, zde se nejčastěji jedná o infikaci Helicobakterem pylori. V případě akutní gastritidy k nápravě často postačí kombinace diety a klidového režimu. Podrážděný žaludek lze zklidnit pitím černého nebo mátového čaje nebo užíváním antacid. Gastritida může mít i chronickou formu, zde je na místě změna životního stylu, protože dlouhodobě neléčená gastritida může v budoucnu vést k velmi závažným zdravotním problémům, jako jsou například žaludeční vředy. Mezi typické příznaky gastritidy kromě bolesti žaludku palčivého charakteru patří nechutenství, nevolnost a zvracení.

Žaludeční neuróza

Poměrně častou diagnózou je žaludeční neuróza, v tomto případě se jedná o funkční poruchu žaludku, a zároveň o psychosomatické onemocnění způsobené vystavením organismu dlouhodobé psychické zátěži a stresu. Kromě bolesti žaludku pacienty obtěžují pocity nevolnosti, nechutenství a pálení žáhy. Dále je může trápit nadýmání, průjem, zvracení, křeče nebo stahy a pocit plnosti, který se dostaví, i kdy pacienti nejedli, nebo pozřeli pár soust. Žaludeční neurózou mohou trpět i děti, důležitou součástí léčby je psychoterapie.

Dyspepsie

Někdy je bolest žaludku součástí dyspepsie – souboru příznaků dlouhodobých zažívacích obtíží, které signalizují onemocnění některého z orgánů zažívacího ústrojí (organická dyspepsie) nebo porušení jeho funkce (funkční dyspepsie). Dyspepsie může zasahovat buď jeho horní (jícen a žaludek), nebo dolní část (střeva). Velmi často se jedná právě o příznak funkční žaludeční dyspepsie, což je neorganická porucha žaludku způsobená poruchou hybnosti žaludku, ve kterém se tvoří buď nadměrné množství (hyperstenická dyspepsie), nebo naopak nedostatečné množství (hypostenická dyspepsie) žaludečních šťáv. Typickými příznaky hyperstenické dyspepsie jsou nepříjemné pocity po jídle, bolesti, křeče, nevolnost nebo pálení žáhy (pyróza).  Mezi příznaky hypostenická dyspepsie pak patří snížená chuť k jídlu až nechutenství, pocity plnosti, nevolnost s pocitem na zvracení.

Závažná onemocnění žaludku

Pokud pacienta trápí bolest žaludku bezprostředně po jídle nebo  ráno nalačno před snídaní, může se jednat o žaludeční vředy, což je onemocnění žaludku způsobené jeho dlouhodobým podrážděním. Nepříjemná bolest je v tomto případě přítomna buď v oblasti nadbřišku, nebo vpravo od střední břišní čáry pod hrudní kostí a může se šířit až pod pravý žeberní oblouk. Mezi další příznaky žaludečních vředů patří nevolnost, zvracení, průjmy, pocit plnosti, úbytek na váze a okultní krvácení ve stolici, jehož přítomnost lze zjistit pouze při mikroskopickém zkoumání. V nejzávažnějších případech může být bolest žaludku známkou onkologického onemocnění (karcinomu žaludku).

Diagnostika

Základem pro stanovení diagnózy je osobní anamnéza, fyzikální vyšetření a gastroskopické vyšetření, které se dle potřeby doplňuje o další vyšetření, jako je například psychologické nebo neurologické. Mezi používané metody rovněž patří endoskopie a ultrazvuk břicha. Bolest žaludku je třeba odlišit od bolesti slinivky břišní (bolest v oblasti středního nadbřišku, která se může šířit do levého i pravého podžebří, stejně jako do podbřišku či levého ramene) a bolesti žlučníku (ostrá bolest v pravém podžebří nejčastěji v noci).

Foto: Freeimages.com

2 KOMENTÁŘE

  1. Dobrý den trápí me křeče zalutky jak mile něco sním a prejim je a někdy mi to začne samo od sebe pořadí té mi dekuji

  2. Dobrý den, mívám bolesti žaludku, ale třeba jen v noci. Byla jsem na vyšetření/polykání hadičky/ a dostala jsem lék, po kterém mne po několika dnech začaly bolet ledviny. Dostala jsem jiný lék a pak vždy ráno bolest jakoby záchvat. Bylo mi sděleno, že léky nesnáším a mám jíst dietně, jakousi šetrnou dietu. Přiznám se, že nevím, jak to zvládnu. Někde jsem musela udělat chybu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno