Domů Krátké Žaludeční šťávy

Žaludeční šťávy

Žaludeční šťávy jsou bezbarvé tělní tekutiny s velmi nízkými hodnotami pH, které se tvoří v žaludeční sliznici, kde jsou produkovány drobnými žlázami. Funkcí žaludečních šťáv je zajistit trávení přijaté potravy. Lidský organismus v závislosti na složení přijímané potravy vyprodukuje několik litrů žaludečních šťáv denně. 

Žaludeční šťávy a jejich složení

Žaludeční šťávy jsou velmi agresivní svým složením právě z toho důvodu, aby mohly plnit svou funkci – umožnit organismu rozložit a strávit přijatou potravu. Mezi hlavní složky patří kyselina chlorovodíková (vytvářející kyselé prostředí, ničící choroboplodné zárodky a přeměňující minerální látky v soli, které jsou rozpustné ve vodě), pepsin (štěpící bílkoviny) a mucin (hlen neboli sliz vytvářející ochranný povlak žaludeční sliznice, aby nedošlo k jejímu poškození). Pokud je tento ochranný povlak narušen, může docházet k samonatrávení žaludeční sliznice a tím ke vzniku žaludečních vředů. Přítomnost žaludečních vředů je pak spojena se zvýšeným rizikem rozvoje rakoviny žaludku.

Překyselení žaludku a gastritida

Nezdravý životní styl, zejména nevhodné složení stravy (příliš ostrá a tučná jídla, sladkosti) a nesprávné stravovací návyky mohou vést k nadměrné produkci žaludečních šťáv, a tím k překyselení žaludku. K překyselení žaludku rovněž přispívá nadměrné pití černé kávy a alkoholických nápojů, užívání některých léků, stejně jako stres a kouření. Nadměrná produkce žaludečních šťáv může způsobit podráždění žaludku (akutní gastritida). Gastritida může mít i chronický charakter. Mezi její typické projevy patří pálení žáhy, bolesti břicha, tlak v žaludku, nechutenství, pocit plnosti a další.  Tyto projevy překyselení žaludku dlouhodobě vedou k  závažnému poškození žaludeční sliznice a jsou spojeny s rizikem výše zmíněných závažných onemocnění trávicí soustavy.

Pyróza a reflux

Mezi nejčastější příznaky žaludečních obtíží patří právě pálení žáhy (pyróza), která je ve většině případů způsobena výše zmíněnými prohřešky proti zdravé životosprávě. Pálení žáhy je způsobeno návratem žaludečních šťáv zpět do jícnu – refluxem. Někdy však může být pyróza důsledkem onemocnění, například refluxní choroby jícnu nebo žaludeční kýly.  Také tato onemocnění, stejně jako žaludeční vředy, zvyšují riziko karcinomu žaludku. Proto pokud pacienta obtěžuje pálení žáhy jen občas, může sáhnout po některém z volně prodejných léků (antacid) nebo po osvědčených prostředcích (jedlá soda), ovšem v případě dlouhodobých obtíží je návštěva lékaře nutná.

Foto: Freeimages.com

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno