Léky na žaludek

Léky na žaludek jsou prostředky konzervativní léčby žaludečních obtíží. Některé z nich jsou volně prodejné, jiné jsou dostupné pouze na lékařský předpis. V závislosti na konkrétních zažívacích obtížích se v praxi používá několik druhů léků. Mezi nejznámější a nejčastěji používané patří antacida a analgetika. 

Léky snižující kyselost žaludku

Antacida představují skupinu léků určených na zmírňování obtíží způsobených nadměrnou kyselostí žaludku. Princip fungování těchto léků je založen na tom, že jejich složky neutralizují kyselinu chlorovodíkovou obsaženou v žaludečních šťávách. Z hlediska vstřebatelnosti rozlišujeme anatacida na nesystémová (nevstřebatelná) a systémová (vstřebatelná). Nesystémová antacida jsou přitom na bázi hořčíku a hliníku a patří  mezi ně například algedrát a hydrotalcit. Systémová antacida jsou většinou na bázi jedlé sody, jejich nevýhodou jsou nežádoucí vedlejší účinky. Antacida se používají především při následujících obtížích: k odstranění příznaků žaludeční dyspepsie, při léčbě žaludečních vředů nebo refluxní choroby jícnu, dále při žaludeční kýle a pálení žáhy. Právě pálení žáhy je nejčastější indikací k užívání antacid. Pacienti si s oblibou kupují antacida ve formě cucavých pastilek, tablet nebo sirupů či gelů.

Léky na pálení žáhy

Při pálení žáhy přinášejí úlevu nejen antacida, ale také léky s obsahem kyseliny alginové, látky, která na rozdíl od antacid sice nedokáže neutralizovat agresivní kyselinu chlorovodíkovou, ale vytváří na sliznici ochranný povlak, který ji chrání právě před působením této kyseliny a dalších agresivních složek žaludečních šťáv. Kromě chemicky vyráběných medikamentů lze v případě pálení žáhy sáhnout také po přírodních lécích, jako jsou ovesné vločky namočené ve vodě, bílý jogurt nebo banán. Osvědčeným lékem proti pyróze je rovněž jedlá soda, kterou můžeme rozmíchat ve vodě, a vypít. Další možnost představuje heřmánkový čaj.

Léky na zpomalenou činnost žaludku

Pokud jsou žaludeční obtíže způsobeny zpomalenou činností žaludku, v tomto případě patří mezi typické příznaky pocit přeplnění během jídla nebo krátce po jídle, pocit těžkého žaludku, nadýmání nebo nadměrné říhání, lze pacientovi podat léky, které činnost žaludku upravují, tuto  léčbu si však nemůže pacient naordinovat sám.  Je nutno navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření a stanoví diagnózu.

Léčba zánětu žaludku

Mezi  nejčastější onemocnění, kdy pacient potřebuje léky na žaludek, patří akutní gastritida neboli zánět žaludku. V těchto případech pacienta trápí bolest žaludku a nechutenství, mezi další příznaky patří pocit na zvracení a zvracení. Zde mohou být součástí léčby také analgetika (léky snižující bolest). Pokud je příčinou zánětu žaludku bakteriální infekce (nejčastěji infikace Helicobakterem pylori), jsou součástí léčby také antibiotika. Antibiotika se rovněž používají při léčbě chronických a závažných onemocnění způsobených Helicobakterem pylori.

Závažná onemocnění

U nejzávaznějších onemocnění žaludku a zažívacího ústrojí, jako je rakovina žaludku, jsou pak součástí  léčby chemoterapické léky, cyklostatika, která ničí rakovinotvorné buňky. U těchto léků je nevýhodou celá řada velmi nepříznivých nežádoucích účinků, v případě rakoviny se však (kromě chirurgického řešení, které nemusí být v daném případě vhodné) jedná o jediný možný způsob, jak pacientovi pomoci.

Přírodní alternativy

Naproti tomu celou řadu běžných zažívacích obtíží lze řešit využitím prostředků přírodní medicíny, jako jsou žaludeční čajové směsi, ale také jednodruhové čaje, mezi nimi mátový, zázvorový nebo meduňkový. Přírodní alternativy mají ve srovnání se synteticky vyráběnými léky tu výhodu, že zbytečně nezatěžují organismus. Oběma skupinám léčiv je však společné, že obvykle řeší následky, nikoli samotnou příčinu. Dlouhodobé žaludeční obtíže vyžadují lékařské vyšetření a léčbu onemocnění, které je jeho příčinou.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno