Zápach z úst

Zápach z úst je vnímán především jako nepříjemný společenský problém. Pokud je však u pacienta přítomen dlouhodobě a není způsoben banálními příčinami, jako je konzumace některých potravin s typickým zápachem nebo nedostatečná ústní hygiena, může se jednat o příznak závažného zdravotního problému, například refluxní choroby jícnu.  

Rexluxní choroba jícnu

Refluxní choroba bohužel patří mezi poměrně častá onemocnění horní části zažívacího traktu. Jedná se o soubor příznaků vyvolaných gastroesofageálním refluxem, který způsobuje průnik žaludečního obsahu ze žaludku zpět do jícnu, což u většiny pacientů není spojeno se žádnými obtížemi. V některých případech však vlivem refluxu dochází k poškození jícnu, a to v důsledku působení žaludečních kyselin, pepsinu, enzymů slinivky břišní a dalších agresivních látek. Typickým příznakem refluxní choroby jícnu je právě páchnoucí dech způsobený návratem kyselého obsahu zpět do úst, časté říhání a pálení žáhy. Mezi další příznaky patří bolest v nadbřišku, bolesti při polykání a kašel, který je způsobený tím, že agresivní výpary žaludečních šťáv dráždí dýchací ústrojí, jmenovitě průduškyNejčastější příčinou refluxu je selhání funkce dolního jícnového svěrače. Refluxní choroba jícnu vyžaduje léčbu, její podcenění může vést k zánětu jícnu (refluxní ezofagitida), tvorbě žaludečních vředů a dalším zdravotním komplikacím.

Pálení žáhy

Refluxní chorobu jícnu je třeba odlišit od běžného pálení žáhy, které je vyvoláno konzumací některých pochutin (ostře kořeněných či smažených pokrmů, černé kávy, solených oříšků), užíváním některých léků (například analgetik), nebo způsobeno těhotenstvím. Od akutního pálení žáhy přináší úlevu léky snižující kyselost žaludku (antacida) nebo osvědčené domácí prostředky, jnapříklad lžíce jedlé sody rozmíchaná ve vodě nebo kysané zelí.

Nejčastější příčiny zápachu z úst

Ve většině případů naštěstí není zápach z úst příčinou tak závažného problému, jako je onemocnění jícnu. Když ponecháme stranou potraviny s typickým zápachem, který dlouho přetrvává v ústech, klasickým příkladem je česnek a cibule, mezi nejčastější příčiny páchnoucího dechu patří kouření a nesprávná dentální hygiena. Pokud zůstávají zbytky jídla v prostoru mezizubí, dochází k jejich rozkladu v ústech, což právě způsobuje onen zápach z úst. Stejně tak se může jednat o zánět dásní, v tomto případě by měl pacient navštívit stomatologa. Na vině může být i sucho v ústech způsobené nedostatečnou produkcí slin. Pokud je příčinou nedostatečný pitný režim, je odstranění příčiny snadné. Někdy se však může jednat o poruchu štítné žlázy, v tomto případě je zapotřebí odborná lékařská pomoc. Další možnou příčinou jsou dýchací obtíže, které nutí pacienta dýchat ústy. Zápach úst je rovněž doprovodným příznakem běžných onemocnění, například zánětu mandlí (angíny).

Kdy k lékaři

Lékaře je radno navštívit, pokud pacienta obtěžuje zápach z úst dlouhodobě a ústní vody, žvýkačky a mentolové bonbóny nepřispívají ke zlepšení stavu. V tomto případě může být totiž zápach z úst spjat s celou řadou různých onemocnění včetně onemocnění mimo zažívací ústrojí. Jako příklad uveďme diabetes, chronickou bronchitidu či zánět vedlejších dutin, ale také potravinové alergie (intolerance laktózy) nebo selhání funkce čistících orgánů – jater nebo ledvin.

Prevence

Prevence zápachu z úst spočívá v důkladné a správné prováděné dentální hygieně  (kromě zubního kartáčku je radno používat také mezizubní kartáček nebo dentální nitě) a samozřejmě pak v dodržování obecných zásad zdravé životosprávy, jako je vyvarování se kouření a správné složení jídelníčku, který by měl obsahovat dostatek vlákniny, a neměly by v něm převažovat kyselinotvorné potraviny. Jen pro zajímavost ještě uveďme, že páchnoucímu dechu po česneku lze předejít vhodnou úpravou této zeleniny, například v kombinaci se zázvorem.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Přesně tak, v první řadě je potřeba mít zcela v pořádku zuby. Dlouhou jsem si myslel, že dělám vše správně ohledně ústní hygieny, ale opak byl pravdou. Měl jsem problémy se zápachem z úst a nedokázal jsem to dlouho vyřešit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno