Dyspepsie

Dyspepsie (složenina latinských slov znamenající v překladu porucha trávení) je označení pro soubor příznaků zažívacích obtíží trvajících déle než 3 měsíce, které signalizují přítomnost onemocnění některého z orgánů zažívacího, ale i jiného ústrojí. Dyspepsie může zasahovat buď horní, nebo dolní část zažívacího traktu a může mít mnoho různých příčin. Dyspepsie postihuje častěji ženy než muže.       

Příznaky dyspepsie

Příznaky dyspepsie závisí na její formě. Podle části zažívacího traktu, které se týká, rozlišujeme dvě: dyspepsii horního a dolního typu. Pro dyspepsii horní části zažívacího ústrojí (dyspepsie horního typu) je charakteristický následující soubor příznaků: nepříjemné pocity tlaku až bolesti v oblasti žaludku zejména po jídle, nechutenství, pocit plnosti (i když pacient nejedl), nevolnost, zvracení, pálení žáhy nebo reflux. Mezi další možné příznaky patří společensky nepříjemné obtíže, jako je zápach z úst nebo říhání. Naproti tomu dyspepsie dolního typu je spojena s příznaky v oblasti střev, jedná se především o plynatost a poruchy vyprazdňování stolice (pacienti mohou trpět zácpou, častými průjmy nebo střídáním průjmů a zácpy).

Příčiny: organické a funkční

Jak bylo uvedeno v úvodu, dyspepsie může mít různé příčiny. Základní rozlišení přitom vychází z rozdělení organické, funkční a sekundární dyspepsie. V případě organické dyspepsie je příčinou vzniku výše popsaných příznaků onemocnění některého z orgánu zažívacího ústrojí (organická dyspepsie), například žaludku (nádor nebo vřed), jícnu (reflux) nebo střev (zánětlivé onemocnění střev, jako je například Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida). V případě, že mají výše popsané příznaky souvislost s orgánem, který není součástí zažívacího ústrojí, hovoříme o sekundární dyspepsii (může se jednat o onemocnění ledvin nebo o nádor na vaječníku u žen).

Pokud se neprokáže onemocnění žádného z orgánů, a přesto tyto příznaky pacienta subjektivně trápí, jedná se o funkční dyspepsii, která může postihovat žaludek pacienta. V tomto případě hovoříme o funkční žaludeční dyspepsii. Rozvoj dyspepsie může souviset také se zdravotním stavem pacienta, na vině bývá velmi často stres (zde po psychicky náročném období příznaky odezní), svou roli hraje také genetika nebo užívání některých léků. Neméně častou příčinou funkční dyspepsie jsou dietní chyby, kdy pacienti zkonzumují nevhodné nebo bakteriemi infikované potraviny.

Funkční žaludeční dyspepsie

Funkční žaludeční dyspepsie je neorganická (též idiopatická) porucha žaludku, přičemž za hlavní příčinu je považována porucha hybnosti žaludku, ve kterém se tvoří buď nadměrné množství (hyperstenická dyspepsie), anebo naopak nedostatečné množství (hypostenická dyspepsie) žaludečních šťáv. Typickými příznaky hyperstenické dyspepsie jsou nepříjemné pocity po jídle, bolesti, křeče, nevolnost nebo pálení žáhy. Konzumace některých pochutin tyto stavy zhoršuje. Naproti tomu hypostenická dyspepsie se projevuje sníženou chutí k jídlu až nechutenstvím, pocity plnosti a nevolností s pocitem na zvracení.

Diagnostika

Dyspepsie je diagnostikována za základě fyzikálního vyšetření (pohmatu a poklepu břicha) a dalších vyšetření (endoskopického, gastroskopického, testu na přítomnost okultního krvácení ve stolici, ultrazvuku břicha a dalších). Diagnostika funkční dyspepsie spočívá ve vyloučení organického onemocnění. U žen je součástí vyšetření gynekologická prohlídka za účelem vyloučení sekundární dyspepsie. V případě potřeby se rovněž provádí psychologické nebo mikrobiologické vyšetření.

Léčba

U organické a sekundární dyspepsie je třeba léčit onemocnění postiženého orgánu. U dyspepsie obecně se dle konkrétních příznaků předepisují léky na tlumení těchto příznaků (například spasmoanalgetika proti bolestem žaludku nebo deflatulencia proti meteorismu). V případě, že se jedná o funkční dyspepsii způsobenou nezdravým životním stylem nebo nadměrnou psychickou zátěží, řešení spočívá ve změně životního stylu, jde především o dodržování zdravého jídelníčku a správných stravovacích návyků. Neméně důležité je odbourávání stresu, zde může pomoci také psychoterapie.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno