Domů Nemoci žaludku Žaludeční neuróza

Žaludeční neuróza

Žaludeční neuróza (též žaludeční dyspepsie nebo dráždivý tračník) je funkční porucha žaludku, kdy pacienta trápí nepříjemné zažívací obtíže, bez přítomnosti jiného nálezu. K rozvoji žaludeční neurózy dochází především u citlivých jedinců v důsledku dlouhodobého vystavení jejich organismu  stresu. Onemocnění je řazeno do skupiny psychosomatických onemocnění.

Příznaky

Příznaky žaludeční neurózy jsou velmi individuální a lze snadno zaměnitelné s celou řadou onemocnění. Mezi nejčastější z nich patří pocity nevolnosti, nechutenství a pálení žáhy. Dále pacienty může trápit nadýmání, průjem, zvracení, křeče nebo stahy a nečekané bolesti v oblasti břicha. Žaludeční nevolnost bývá doprovázena i pocitem plnosti, který se dostaví i v situaci, kdy pacienti téměř nejedli. Dále může dojít k úplné ztrátě chuti k jídlu či obtížím s polykáním. Pokud pacient pociťuje tyto příznaky pouze výjimečně, například před náročnou zkouškou ve škole nebo před pohovorem, nejedná se o žaludeční neurózu.

Diagnostika a léčba

Diagnózu stanovuje lékař na základě osobní anamnézy (pacient popíše příznaky, které ho trápí) a provedení vyšetření potřebných k vyloučení jiného onemocnění. Jak bylo uvedeno v úvodu, žaludeční neuróza je funkční porucha, nikoli organická, a proto je jedním z důležitých kritérií při stanovení této diagnózy právě absence jiného nálezu (typického například pro Crohnovu nemoc nebo onkologické onemocnění zažívacího ústrojí). Léčba je symptomatická. Praktický lékař pacientům s diagnostikovanou žaludeční neurózou obvykle předepisuje přípravky na zmínění příznaků, to znamená léky na uklidnění (formě kapek či tablet), které eliminují bolesti, křeče a nevolnost. Přírodní medicína doporučuje proti úzkosti a jí způsobené žaludeční neuróze bylinky, jako je máta, meduňka nebo třezalka tečkovaná. Bylinky se nejčastěji používají k přípravě čajů a na rozdíl od synteticky vyráběných léků nepředstavují zátěž pro organismus. Ani v jednom případě však nedochází k odstranění příčiny, nýbrž pouze ke zmírňování následků.

Příčina: stres

Účinné řešení proto spočívá v nalezení příčiny, která žaludeční neurózu způsobuje, a v jejím odstranění. Viníkem číslo jedna je pochopitelně stres. Bohužel v dnešním světě, kdy jsou na člověka ze všech stran kladeny vysoké nároky, se mu lze jen stěží vyhnout. Pacientům se proto doporučuje, aby na sobě aplikovali (či nechali aplikovat)relaxační techniky, jako je například jóga nebo masáže, které jim pomohou stres odbourávat. Pokud to nepomůže, pak je nutná konzultace s odborníkem z oboru psychologie nebo psychiatrie. Velmi účinnou metodou při léčbě neuróz, žaludeční neurózu nevyjímaje, je totiž psychoterapie.  Žaludeční neurózu není radno podceňovat, protože v dlouhodobém horizontu může vést k rozvoji žaludečních vředů nebo jiného vážného onemocnění – tentokrát již s organickým nálezem. Význam léčby rovněž spočívá ve zvýšení kvality života pacienta, výše popsané obtíže (příznaky žaludeční neurózy) nepříznivě ovlivňují chování pacienta, jeho osobní i pracovní vztahy, atd.

Žaludeční neuróza u dětí

Žaludeční neuróza velmi často trápí také děti, které jsou dokonce k tomuto zdravotnímu problému mnohem náchylnější než dospělí, a to důvodu vyšší nervové lability. Především u dětí školního věku je právě psychická zátěž nejčastější příčinou poruch trávení a mnohdy i jiných vážnějších chorob. Zátěžové situace v rodině, například časté hádky nebo rozchod nebo úmrtí některého z rodičů, ale také zrada kamaráda, strach z trestů či špatných známek mohou vést k rozvoji žaludeční neurózy.

Foto: Freeimages.com

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno