Zklidnění žaludku

Bolest žaludku nebo pocit těžkého žaludku je typickou známkou podráždění tohoto orgánu způsobenou nejčastěji dietní chybou, jídlem ve spěchu nebo stresem. V případě akutního podráždění žaludku nám může od těchto zažívacích obtíží ulevit celá řada prostředků přírodní medicíny.

Žaludek jako na vodě

Pokud máme pocit, že je náš žaludek jako na vodě, často pomůže sníst menší množství jídla, například nastrouhané jablko nebo kousek suchého pečiva. Žaludek jako na vodě často obtěžuje ženy v období těhotenství, které rovněž mohou zkusit výše uvedená doporučení. Pokud je příčinou stresová situace, můžeme si uvařit bylinný čaj na uklidnění, například třezalkový nebo meduňkový. Často pomůže i procházka na čerstvém vzduchu.

Pocit těžkosti

Od pocitu těžkého žaludku, který se objevuje především v důsledku přejídání nebo konzumace těžkých jídel (typická zdravotní komplikace v období vánočních svátků) rovněž pomáhají ulevit bylinné čaje, zejména čaj z máty peprné nebo z kořene zázvoru. Osvědčeným prostředkem je také nakládaný růžový zázvor. Pomoci může i panáček bylinného likéru na dobré trávení. Dalším přírodním prostředkem na zklidnění žaludku je kořen z puškvorce, ze kterého si rovněž můžete připravit čaj. Jestliže se pocit těžkosti objevuje ve spojení s pálením žáhy, doporučujeme sníst  najemno nastrouhanou mrkev nebo vypít heřmánkový čaj.

Bolesti v oblasti žaludku

Od silné bolesti v oblasti žaludku bylinky často nepomohou, zde je možné sáhnout po některém z volně prodejných analgetik. Je však důležité si uvědomit, že léky neřeší příčinu, nýbrž následky a nepředstavují proto dlouhodobé řešení. Dlouhodobé užívání analgetik může naopak vést ke zhoršení stavu, protože dráždí žaludeční sliznici.  Nehledě na to, že chronická bolest v oblasti žaludku patří mezi závažné příznaky, které není radno podceňovat.

Kdy k lékaři

V případě, že výše uvedená doporučení nevedou ke zlepšení stavu, nebo postihují pacienta dlouhodobě (zejména pokud jsou ve spojení s dalšími příznaky, jako je pocit plnosti, nechutenství, ale také zvýšená únava, bolesti hlavy nebo závratě), je radno navštívit lékaře. Chronické zažívací obtíže jsou známkou mnoha různých onemocnění nejen zažívacího ústrojí, ale i jiných orgánů. Léčba pak vychází z diagnostikovaného onemocnění.

Dieta na zklidnění žaludku

Lékař pacientům jako součást léčby obvykle doporučí, aby dodržovali dietní opatření – vyvarovali se konzumace těžkých jídel, stejně jako pití kávy a perlivých nápojů, které dráždí žaludek. Naproti tomu mezi potraviny, které pomáhají zklidnit žaludek, patří brambory, bílá rýže banány a bílý netučný jogurt.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Dobry den chci se zeptat Prosím,již druhý den mám průjem a křeče v oblasti žaludku které trvají zhruba minutu a pak 20 min zase nic necitim.Pred dvouma dvěma jsem snědla chleba ve vajicku jen jeden krajíc a od tebe doby mě to trápí prosím můžete mi říct co to zhruba může být děkuji předem za odpoved

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno