Žaludeční kýla

Žaludeční kýla (medicínsky správně brániční kýla, hiátová kýla nebo hiátová hernie) je označení pro prostup části žaludku oslabenou bránicí do hrudníku.  Žaludeční kýla není u většiny pacientů spojena s významnými příznaky – mnoha z nich dokonce její přítomnost nezpůsobuje vůbec žádné obtíže – a velmi často proto bývá odhalena jakožto náhodný nález v rámci gastroskopického vyšetření.     

Formy žaludeční kýly

Žaludeční kýla může mít několik forem. V případě, že se nad bránici vysune spojení žaludku s jícnem, jedná se o skluznou žaludeční kýlu (skluzná brániční kýla). Tato forma postihuje většinu pacientů. Naproti tomu v případě druhé formy onemocnění, u paraezofageální kýly, se nad bránici vysune pouze část žaludku. Třetím formou žaludeční kýly je kombinace obou výše uvedených typů.

Příznaky a projevy

Jak bylo uvedeno výše, mnoho pacientů nemá ani tušení o tom, že mají brániční kýlu, protože se u nich toto onemocnění nikterak neprojevuje. Ovšem u pacientů, u kterých se žaludeční kýla projevuje, patří mezi nejčastější projevy pálení žáhy neboli pyróza (způsobené refluxem žaludečních šťáv zpět do jícnu – žaludeční kýla proto bývá často diagnostikována u pacientů právě v souvislosti s dlouhodobou pyrózou), dušnost (způsobená utlačováním plic na hrudi), bolesti na hrudi a kašel při poloze vleže (zejména tedy v noci). Někdy dochází ke krvácení do trávicího traktu, což může v delším časovém horizontu vést k anémii (chudokrevnosti). Pacienty dále nezřídka obtěžuje dlouhodobý pocit kyselosti v ústech, páchnoucí dech, pocit tlaku až bolesti na hrudi po jídle.

Příčiny

Příčin žaludeční kýly může být několik. V některých případech se jedná o vrozenou vývojovou vadu, kdy se narodí novorozenec s krátkým jícnem zvedající žaludek  vzhůru skrze bránici. V ostatních případech je rozvoj žaludeční kýly spojován s dlouhodobě zvýšeným nitrobřišním tlakem a oslabením bránice. K tomu může dojít v důsledku úrazu, obezity, zvedání těžkých předmětů, těhotenství, chronické zácpy (kdy pacient dlouhodobě vykonává silný tlak při stolici) nebo silného kašle.

Diagnostika

Diagnostika žaludeční kýly není obtížná. Po provedení rentgenového snímku břicha a hrudníku pacienta může lékař stanovit přesnou diagnózu. Před vyšetřením však musí pacient pozřít kontrastní látku, aby byl nález viditelný. Z dalších vyšetření se pak provádí endoskopie. Diagnostiku lze doplnit vzorkem postižené tkáně. Moderní alternativou RTG vyšetření je gastroskopické vyšetření umožňující prohlédnout jícen a stav jeho sliznice, žaludek a jejich spojení. Gastroskopické vyšetření se používá při diagnostice mnoha onemocnění trávicího ústrojí, žaludeční kýla bývá při něm často diagnostikována také zcela náhodně.

Léčba

Léčba brániční kýly závisí na její formě. Pokud se jedná o skluznou kýlu, základní léčebnou metodou je medikace založená na aplikaci blokátorů tvory kyseliny chlorovodíkové a léků neutralizujících její působení (antacid), stejně jako zvyšujících stah jícnového svěrače (dolního). Cílem této léčby je zajištění ochrany sliznice jícnu. Součástí léčby je také dieta, v rámci níž by se měli pacienti vyvarovat pochutin a nápojů (kávy a alkoholu) dráždících sliznici jícnu. Paraezofageální a smíšená kýla vyžaduje operační řešení. Nejčastějším zákrokem je fundoplikace, během které se provede rekonstrukce a sešití oblast jícnového svěrače.

Rizika a komplikace

Vzhledem k tomu, že agresivní žaludeční šťávy dráždí a narušují citlivou sliznici jícnu, je přítomnost žaludeční kýly považována za rizikový faktor rakoviny jícnu. Další rizikem jsou situace, kdy dojde ke komplikacím, jako je vznik zranění či vředů spojených s rizikem krvácení do trávicího traktu. Nejzávažnějším druhem komplikace je uskřinutí žaludku, které může skončit i úmrtím pacienta.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. mam dotas na zaludocnu kylu mam bolesti zaludka pri naminani a teskich bremen ked dviham nechutenstvo k jeldlu ale ne vzdi a navali na zracani a pichani na hrudi to sa mi stalo iba ras to pichani a teras ma ta hrud boli na pravo zacalo to pri praci ked som dvihal taske brmena nad 80kg potom z nicoho nic ma pichlo pri zaludko a nahmatal som si bulku ale doktori mi tvrdia ze nemam kilu zaludocnu mal som pred 4dnami operaciu triselne kili laparopickou operaciu a tvrdia ze tam nevideli nic nemohli sa spliect alebo ju prehlidnut stale mam stim vecie a vcie problemi

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno