Podrážděný žaludek

Podrážděný neboli pokažený žaludek alespoň jednou za život potrápí takřka každého z nás. Co tento nepříjemný stav způsobuje? Kdy a jak si s ním poradíme sami a kdy bychom naopak měli raději navštívit lékaře? Jaká je možná diagnóza? A jak podráždění žaludku předejít?

Příznaky podrážděného žaludku

Žaludek je důležitým orgánem trávicí soustavy, který navazuje na jícen a jehož hlavní funkcí je zajistit natrávení potraviny.  K tomu používá kyselinu chlorovodíkovou a enzymy. (Ze žaludku pak pokračuje natrávená potrava neboli trávenina do dvanáctníku a tenkého střeva.) Pokud dojde k narušení některé z fází trávicího procesu, může se to projevit celou řadou příznaků. Mezi typické symptomy podrážděného žaludku patří bolesti v oblasti nadbřišku, pálení žáhy neboli pyróza, nevolnost, ztráta chuti k jídlu a nadýmání. Tyto příznaky jsou typické pro jednu z nejčastějších příčin pokaženého žaludku, kterým je akutní gastritida neboli akutní zánět žaludku.

Zánět žaludku

Akutní zánět žaludku je stav způsobený podrážděním žaludeční sliznice, který ve většině případů nevyžaduje zvláštní léčbu. Důležitá je dieta ve spojení s klidovým režimem. Pokud pacient poctivě dodržuje dietní opatření, příznaky akutní gastritidy během jednoho až tří dnů zpravidla odezní. Ke zmírnění obtíží se doporučuje pít mátový nebo zázvorový čaj, jíst najemno nastrouhaná syrová jablka (nebo přesnídávky). Čerstvý nebo kandovaný zázvor můžeme proti nevolnosti také žvýkat. Z ostatních potravin se pak doporučují suchary, suché pečivo z předchozího dne (nikoli čerstvé), vynikající je také vývar. Pomoci mohou i některé volně prodejné léky, zejména pak léky proti překyselení žaludku (antacida) nebo léky proti pálení žáhy a pocitu těžkosti. Několik dní po odeznění příznaků se ještě doporučuje jíst spíše lehčí stravu. Zánět žaludku může mít i chronickou formu, jejíž léčba je pak podstatně náročnější, dlouhodobější a vyžaduje provedení lékařských vyšetření ke zjištění konkrétní příčiny, což je nutné pro zahájení účinné léčby. Podle statistik bývají u každého desátého Čecha diagnostikovány žaludeční vředy.

Žaludeční vředy

Protože žaludeční šťávy jsou velmi agresivní a kromě potravy působí i na stěny žaludku, jsou tyto stěny pokryty hlenem, a zároveň produkují látky neutralizující kyselé trávicí šťávy. Pokud dojde k porušení  těchto ochranných mechanismů,  přijdou žaludeční šťávy do kontaktu se stěnou žaludku. V případě dlouhodobého kontaktu dochází k narušení povrchu žaludeční sliznice, v důsledku čehož může dojít právě ke vzniku žaludečních vředů. V tomto případě je typickým příznakem onemocnění bolest v oblasti žaludeční krajiny, která se dostavuje bezprostředně po jídle. Někteří pacienti jsou rovněž sužováni nevolností a mohou zvracet. Dalším příznakem žaludečních vředů je okultní krvácení ve stolici, jehož přítomnost lze zjistit pouze při mikroskopickém zkoumání. Žaludeční vředy, které jsou již důsledkem dlouhodobě podrážděného žaludku, představují závažné onemocnění trávicí soustavy, které vyžaduje léčbu.

Další možné příčiny

Jinou možnou příčinou podrážděného žaludku je  nezdravý životní styl – stěny žaludku může dráždit cigaretový kouř, některé léky (zejména analgetika), nadměrné pití černé kávy, ale i černého čaje nebo alkoholických nápojů. Svou roli hraje samozřejmě i stres. K podráždění žaludku nezřídka dochází v souvislosti s nadměrnou psychickou zátěží, nejčastější diagnózou je v tomto případě orgánová neuróza neboli dyspepsie. Ve většině případů však pacienty trápí akutní podráždění žaludku vyvolané dietní chybou (snězení nevhodné skladby nebo většího množství potravin, k čemuž dochází především o svátcích). Další možnost představuje infekční nákaza Heliobacterem pylori.

Léčba a prevence

Léčba podrážděného žaludku závisí na příčině, která toto podráždění způsobila, nebo způsobuje. Pokud se jedná o občasné podráždění, jehož následky brzy odezní, není návštěva lékaře nutná. Jinak je tomu v případě, že pacienta dlouhodobě trápí zažívací obtíže spojené s bolestmi břicha. V tomto případě platí, že čím dříve pacient lékaře navštíví, tím lépe. Obecná prevence podráždění žaludečních stěn pak spočívá v dodržování zdravé životosprávy.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Často a hodně zvracím, zjistila jsem, že se mi to děje po čerstvé zelenině, nebo po zelí, ať už je tepelně upravené nebo salát. Děkuji za radu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno