Dumping syndrom

Dumping syndrom (též syndrom odvodné kličky) je poměrně častou pooperační komplikací po výkonech, jako je resekce žaludku. Jedná se o soubor zažívacích obtíží a dalších zdravotních problémů způsobených sníženou kapacitou žaludku a jeho zrychleným vyprazdňováním do střeva.

Porucha žaludečního vyprazdňování

Dumpig syndrom je řazen mezi poruchy žaludečního vyprazdňování, a zároveň mezi časté komplikace po resekčních operacích žaludku. (Resekce je restrikční, laparoskopicky prováděný, operační zákrok, při kterém se snižuje kapacita žaludku.) Další možnou příčinou je nedostatečné provedení resekce nebo infikace Helicobakterem pylori. Dále se může jednat důsledek recidivy žaludečního vředu.

Příznaky a projevy

Typickým příznakem dumping syndromu jsou zažívací obtíže, které se dostavují po jídle (přibližně do půl hodiny po jídle). Pacient pociťuje nevolnost, slabost, může mu být až na omdlení. Existuje však i pozdní dumping syndrom, kdy se příznaky objevují až několik hodin po jídle, zde se jedná o příznaky hypoglykémie, jako třes, zrychlený nebo naopak snížený tep, pocení a nevolnost. Pacient pociťuje brzy po jídle hlad.

Diagnostika a léčba

Dumping syndrom je diagnostikován na základě klinických příznaků, k upřesnění se využívá metody scintigrafie (což je zobrazovací metoda nukleární medicíny založená na využití gama záření), RTG a endoskopie. Léčba závisí na příčině. Obecně lze říci, že se při dumping syndromu v rámci konzervativní léčby doporučuje příjem potravy v malých porcích. Neméně důležité je, vyvarovat se sladkých jídel a pochutin, které mohou dráždit žaludek, zejména příliš chuťově výrazných jídel. Dále se pacientům podávají léky na zpomalení vyprazdňování žaludku. V některých případech si zdravotní stav pacienta vyžádá chirurgické řešení. V případě pozdního dumping syndromu způsobeného hypoglykémií se doporučuje podat pacientovi kostku cukru.

Další pooperační komplikace

Po resekci žaludku mohou nastat i jiné komplikace, mezi nimi také syndrom malého žaludku, kdy pacient pociťuje předčasnou sytost nebo má pocity plnosti, přestože nejedl. Tyto příznaky však obvykle během několika týdnů samovolně odezní.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno