Odstranění žaludku

Odstranění žaludku (totální gastrektomie) je restriktivní  chirurgický zákrok, při kterém dochází k úplnému odstranění tohoto orgánu zažívacího ústrojí. Tato radikální metoda se nejčastěji používá při léčbě pokročilých stadiích karcinomu žaludku, kdy se kombinuje s chemoterapií a radioterapií. Po odstranění žaludku musí pacient dodržovat speciální dietní režim, který se označuje termínem šetřící dieta.      

Karcinom žaludku a jeho léčba

Rakovina žaludku (karcinom žaludku) společně s karcinomem tlustého střeva představuje jedno z nejzávažnějších onemocnění zažívacího ústrojí. K léčbě využívá současná medicína chirurgické metody, stejně jako kombinaci chemoterapie a radioterapie. Volba konkrétního léčebného postupu závisí na stadiu onemocnění (na velikosti a rozsahu nádoru a na tom, zda dochází k metastázi do jiných orgánů). Obecně platí, že odstranění napadené části žaludeční sliznice je účinné v případě menších nádorů (avšak i zde je riziko recidivy). V případě podezření na metastázi do dalších orgánů, se využívá spíše metody chemoterapie, kdy jsou pacientům podávány léky ničící nádorovité buňky (cystostatika) ve spojení s radioterapií.

Pokročilá stadia rakoviny žaludku

V pokročilých stadiích karcinomu žaludku však zdravotní stav pacienta vyžaduje kombinaci konzervativní i chirurgické léčby. Pokud se nádor nachází v dolní polovině žaludku, lze jej resekovat pouze ze dvou třetin (resekce typu Bilroth I nebo Bilroth II), pokud je však umístěn v horní části a kardii, odstraňuje se žaludek celý. Pro představu dodejme, že karcinomy se vyskytují nejčastěji v antru a pyloru (55 %), méně v těle žaludku (20 %), ve fundu (14 %) a v oblasti kardie (11 %). Chirurgický zákrok, při kterém se provádí odstranění celého žaludku, se označuje jako totální gastrektomie.

Totální gastrektomie

Totální gastrektomie představuje nejradikálnější typ resekční operace žaludku, protože při ní dochází k úplnému odstranění tohoto orgánu. Po odstranění žaludku je nutné provést rekonstrukci, existuje několik desítek možných způsobů (pro jednoduchost provedení je ve většině případů preferována rekonstrukce typu Roux en Y, kdy se přerušené tenké střevo sešívá do tvaru písmene Ypsilon), vždy je zásadní zachovat trávicí a absorbční funkci zažívacího ústrojí, uchovat co nejvyšší možný standard života pacienta a v neposlední řadě minimalizovat pooperační komplikace. Operace se provádí chirurgicky a v poslední době také laparoskopicky.

Pooperační komplikace

Mezi nečastější pooperační komplikace po provedení odstranění žaludku (ale i po ostatních resekčních operacích žaludku) patří  dumping syndrom nebo v počeštěné verzi dumpingový syndrom, což je soubor nepříjemných zdravotních obtíží, ke kterým dochází v důsledku snížené kapacity žaludku (v případě totální gastrektomie tedy nulové) a zrychleného vyprazdňování do tenkého střeva. Typickými příznaky dumpig syndromu jsou zažívací problémy po jídle. Asi třicet minut po přijetí potravy pociťuje pacient místo nasycení nevolnost  a slabost, může mít i pocit hladu nebo naopak nucení na zvracení.  V případě, že obtíže nastávají se zpožděním (několik hodin po jídle), jedná se o pozdní dumping syndrom, který je charakterizován jako soubor příznaků hypoglykémie. Jedná se především o třes, zvýšený nebo naopak snížený tep, pocení a nevolnost. Jinou pooperační komplikací je úbytek tělesné hmotnosti. Pooperační komplikace naštěstí v průběhu několika týdnů ustoupí.

Dieta po odstranění žaludku

Bez žaludku může pacient normálně žít, ovšem po jeho odstranění musí dodržovat šetřící dietu, jejíž účelem je zajistit ochranu zažívacího traktu. To v praxi znamená vyvarovat se potravin, která mechanicky dráždí žaludeční trakt (celozrnné pečivo, ořechy, maliny, ostružiny), ale také příliš teplých jídel a nápojů, stejně jako ostře kořeněných a nadměrně solených pokrmů. Kromě toho se pacientům doporučuje jíst častěji menší porce jídla.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Dobrý den,chci se zeptat.Sestře byl odstraněn celý žaludek a žlučník. Jakou stravu může po operaci požívat? Pouze tekutou nebo může normálně kousat.
    Děkuji za radu.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno