Nauzea – pocit na zvracení

Nauzea neboli nevolnost je stav, který předchází zvracení, obrannému mechanismu lidského organismu sloužícímu k odstranění škodlivých látek, zejména zkažených či otrávených potravin nebo alkoholu. Zvracení se však ne vždy musí dostavit. Pokud pacienta dlouhodobě obtěžují pocity nevolnosti, může se jednat o závažné onemocnění, a proto by měl navštívit lékaře.   

Nauzea a její příčiny

Okruh možných příčin nevolnosti je velmi široký. Akutní nauzea je nejčastěji vyvolána dietní chybou (pacient sní nevhodné množství, skladbu nebo druh potravin, případně pozře bakteriemi kontaminované potraviny či nápoje). V tomto případě dochází k podráždění žaludku – akutní gastritidě. K léčbě většinou postačí klidový režim ve spojení s dietou. Jestliže se zdravotní stav do 3 dnů nezlepší a nauzea je doprovázena zvracením a dalšími příznaky, nebo má chronický charakter, měl by pacient navštívit lékaře co nejdříve. Může se rovněž jednat o apendicitidu (zánět slepého střeva). Dlouhodobá nauzea je jedním z příznaků onemocnění zažívacího traktu s různou mírou závažnosti, mezi nejzávažnější patří žaludeční vředy a karcinom žaludku.

Příčiny mimo zažívací ústrojí

Nevolnost nemusí souviset výhradně s organickou či funkční poruchou orgánu zažívacího ústrojí, ale i s jinými tělními orgány, jako jsou například ledviny, játra nebo ženské orgány. Na vině však mohou být také psychogenní faktory – jmenovitě stres. Dlouhodobá psychická zátěž může i citlivých jedinců vést k rozvoji žaludeční neurózy. Někdy může být nevolnost způsobena nízkým tlakem pacienta nebo jízdou v MHD. Stejně tak se může jednat o příznak blížící se migrény.

Nauzea u žen

Nauzea rovněž patří mezi časté příznaky premenstruačního syndromu (PMS) a neméně často trápí ženy v těhotenství. Nevolnosti v těhotenství patří společně s pálením žáhy mezi typické neduhy, které trápí nastávající maminky. Nemusí se jednat pouze o pověstné ranní nevolnosti, ale o nevolnosti kdykoli během dne. V tomto případě je nauzea vyvolána působením hormonálních změn. Většině žen nauzea během prvních měsíců těhotenství vymizí, některé může trápit až do porodu. Jako prevence nevolnosti se maminkám doporučuje, aby nejedly žádná těžká jídla, nevečeřely v pozdních hodinách, nevynechávaly snídani a během dne zkonzumovaly pět až šest menších porcí.

Kdy k lékaři

Pokud jsou pocity nevolnosti doprovázeny i dalšími příznaky, jako je pálení žáhy, bolesti v podbřišku, bolesti hlavy, pocity slabosti až závratě, průjem, nechutenství, pocit plnosti, nebo mají chronickou povahu, měli by pacienti co nejdříve navštívit lékaře, který provede potřebná vyšetření ke stanovení diagnózy. Mezi prováděná vyšetření patří gastroskopické, endoskopické, ultrazvukové či rentgenové, fyzikální, odběr krve a v případě potřeby také psychologické, neurologické nebo biologické. U žen je součástí souboru vyšetření také gynekologická prohlídka.

Léčba

Léčba závisí na příčině, pokud je na vině dietní chyba nebo těhotenská nevolnost, pomoci může některý z níže uvedených prostředků přírodní medicíny. Jestliže je příčinou nevolností některé z onemocnění, ať už organické, funkční, nebo psychosomatické, léčba spočívá v léčbě tohoto onemocnění.

Bylinky proti nevolnosti

Od pocitu nevolnosti si můžeme ulevit přírodní cestou. Mezi osvědčené prostředky přírodní medicíny patří oloupané syrové jablko, čerstvý strouhaný nebo kandovaný zázvor (kořen lze i žvýkat nebo cucat zázvorové bonbony) a bylinné čaje, například mátový (máta peprná podporuje produkci žaludečních šťáv a zmírňuje nadýmání), heřmánkový (heřmánek pravý rovněž pomáhá při plynatosti, má sedativní účinky a je osvědčeným pomocníkem při kolikách) nebo rozmarýnový čaj podporující trávení a zvyšující chuť k jídlu.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno