Tlak v žaludku

Tlak v žaludku patří mezi příznaky, které se nevyplácí podceňovat. Pokud jej pociťuje pacient dlouhodobě, může se jednat o projev chronické gastritidy, nadměrné psychické zátěže, ale také o jeden z možných příznaků rakoviny žaludku, která patří mezi nejzávažnější onemocnění zažívacího ústrojí vůbec. Které další příčiny tlak v žaludku způsobují? A v kombinaci s jakými dalšími příznaky se může vyskytovat?

Gastritida a její formy

Velmi často je tlak v žaludku příznakem podráždění žaludku – gastritidy. Toto onemocnění může mít buď akutní, nebo chronickou formu. Akutní gastritida, která bývá ve většině případů vyvolána dietní chybou nebo infikací Helicobacterem pylori,  se projevuje tlakem až bolestí v oblasti nadbřišku, pocitem na zvracení nebo zvracením a nechutenstvím. Přítomna může být také zvýšená teplota. Pokud tyto obtíže během několika dní odezní, není návštěva lékaře nutná. Důležitý je klidový režim a dieta. Naproti tomu chronická forma gastritidy má dlouhodobý charakter a  vyznačuje se poměrně nenápadnými příznaky, zejména tlakem a tupou bolestí v žaludku, nechutenstvím a neustálým pocitem plnosti. (Příčiny jsou v tomto případě rozmanité, může se jednat o důsledek kouření, nadměrného obsahu živočišných tuků ve stravě, nadměrné konzumace černé kávy nebo alkoholu, stresu, nadměrného či dlouhodobého užívání některých léků, ale také o nákazu Helibacterem pylori.) V případě chronické gastritidy se tlak v žaludku vyskytuje ve spojení s dalšími příznaky, jako je zvýšená únava, malátnost a krev ve stolici.

Na vině může být psychika

Neméně častou příčinou pocitu tlaku v žaludku, nejčastěji ve spojení s nechutenstvím, pocitem sevřeného žaludku nebo křečemi, je stres. Pacienti, kteří jsou vystaveni nadměrné psychické zátěži, nebo citliví jedinci mohou trpět žaludeční neurózou. Ve spojení s pocitem úzkosti se může jednat o možný příznak deprese.

Dyspepsie

Dlouhodobý tlak v žaludku je rovněž jedním z příznaků dyspepsie. (Dyspepsie není charakterizována jako nemoc, ale právě jako soubor příznaků, které, pokud jsou přítomny dlouhodobě, signalizují poruchu zažívacího ústrojí.) Tlak v žaludku je typickým symptomem dyspepsie horního typu (dyspepsie horní části zažívacího ústrojí), a to společně s pocitem plnosti, nevolnostmi, zvracením, zápachem z úst a pálením žáhy.  Dyspepsie může mít několik forem, v souvislosti s tlakem žaludku považujeme za důležité zmínit funkční žaludeční dyspepsii, kterou způsobuje porucha hybnosti žaludku, kde se tvoří nadměrné (hyperstenická dyspepsie), anebo naopak nedostatečné množství (hypostenická dyspepsie) žaludečních šťáv. Typickými příznaky hyperstenické dyspepsie jsou nepříjemné pocity po jídle, bolesti, křeče, nevolnost nebo pálení žáhy, hypostenická dyspepsie se projevuje sníženou chutí k jídlu až nechutenstvím, pocity plnosti a nevolností s pocitem na zvracení.

Žaludeční vředy

Další možnou příčinou dlouhodobého tlaku v žaludku jsou žaludeční vředy, zde je typickým příznakem tlak až  bolest v oblasti žaludeční krajiny, která se dostavuje bezprostředně po jídle. Někteří pacienti jsou rovněž sužováni nevolností a mohou i zvracet. Dalším příznakem žaludečních vředů je okultní krvácení ve stolici, krev je v tomto případě velmi tmavá až černá. Žaludeční vředy, které jsou důsledkem dlouhodobě podrážděného žaludku, poškozují sliznici žaludku a jejich zanedbání zvyšuje riziko rakoviny žaludku.

Karcinom žaludku

V případě karcinomu (rakoviny) žaludku se tlak v žaludku objevuje ve spojení s nechutenstvím a pocitem plnosti. Tlak v žaludku může být pouze občasný, v pozdějších stadiích již obtěžuje pacienta dlouhodobě. Mezi další možné příznaky patří pálení žáhy (pyróza), obtíže s polykáním a okultní krvácení. V pokročilých stadiích se k těmto příznakům přidává úbytek na váze, celková únava a časté zvracení (nucení na zvracení je způsobeno ucpáním trávicí trubice hmotou nádoru ucpe trávicí trubici). Pacienti mají problém sníst běžnou porci jídla.

Pokud na sobě pacient pozoruje některé z výše uvedených příznaků, měl by co nejdříve navštívit lékaře za účelem provedení gastroskopického a histologického vyšetření. Stejně jako v případě ostatních forem rakoviny platí, že včasné odhalení zvyšuje úspěšnost léčby. Bohužel v případě karcinomu žaludku, kdy jsou počáteční příznaky pacienty podceňovány, dochází ke stanovení diagnózy až v pozdějších stadiích.

Foto: Freeimages.com

2 KOMENTÁŘE

  1. DOBRÝ DEN STRAŠNĚ MI TLAČÍ ŽALUDEK JDE MI TO AŽ DO BŘICHA NEMUŽU SPÁT ANI SEDĚT PROSTĚ NIC JE TO TAKOVÁ BOLEST PROSÍM O RADU

  2. hezky den ,prosim mam dotaz a prozbu o mem stavu,je me 72 let,citim tlak pod zebry ,,zlucnik ma vyoperovany,ale je to asi 3-4roky jsem byla na gasto pres krk vysetrena,,dostala jsem jen prasky Itoprid PMCS 50mg potahove,,jsem pry v poradku,,zaha me nepali,,ale obcas neco snim,,pali me spicka jazyka,,trpim hodne na plynatost,,dekuji moc za odpoved,,B

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno