Překyselený žaludek je příznakem celkového překyselení organismu – stavu způsobeného nejčastěji nadměrnou konzumací kyselinotvorných potravin a nápojů (pochutin způsobujících nadměrnou produkci kyselin v zažívacím ústrojí). Jinou skupinu možných příčin představují onemocnění některých orgánů zažívacího traktu. Dalším příznakem překyseleného žaludku je pálení žáhy neboli pyróza.
Typické projevy
Mezi typické projevy překyseleného žaludku patří pálení žáhy neboli pyróza a pocity těžkosti, které se dostavují zejména po jídle. Pyrózu způsobuje návrat agresivních žaludečních kyselin ze žaludku zpět do jícnu (medicínské označení pro tento návrat je reflux). V případě dlouhodobého překyselení žaludku můžeme u pacientů pozorovat i další příznaky mimo zažívací ústrojí, především podrážděnost, zvýšenou únavu, časté bolesti hlavy, ale také zhoršenou kvalita vlasů či nehtů. Ženy s překyseleným organismem pak mohou trápit časté vaginální mykózy.
Nezdravá životospráva
Jak bylo zmíněno v úvodu, překyselení žaludku je nejčastěji následkem nevhodného složení stravy. Jídelníček pacientů obsahuje příliš velké množství kyselinotvorných potravin, zejména sladkostí, tučných potravin a pečiva z bílé mouky. K překyselení dále přispívají nevhodné stravovací návyky, zejména hltání potravy. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření (neboť tabákový kouř oslabuje uzávěrový mechanismus mezi žaludkem a jícnem) a nadměrná konzumace nápojů s obsahem kofeinu (především černé kávy) či alkoholu. Neopomenutelným rizikovým faktorem je stres.
Brániční kýla
Ne vždy je pochopitelně překyselení organismu způsobeno životosprávou. Dalším viníkem jsou některá onemocnění zažívacího ústrojí. Typickým příkladem je brániční nebo žaludeční kýla – prostup části žaludku oslabenou bránicí do hrudníku, což se projevuje chronickým pálením žáhy, dále pak dušností (způsobenou utlačováním plic na hrudi), bolestí na hrudi a kašlem při poloze vleže. V některých případech může dojít ke krvácení do trávicího traktu, což může v delším časovém horizontu vést k anémii. Dalšími příznaky jsou dlouhodobý pocit kyselosti v ústech, páchnoucí dech a pocit tlaku až bolesti na hrudi po jídle. Někteří pacienti však nemusí pociťovat vůbec žádné příznaky. Léčba závisí na formě brániční kýly. Brániční kýle věnujeme samostatný článek.
Jak si pomoci
Při akutním překyselení si můžeme pomoci některým z volně prodejných medikamentů proti pyróze a pocitu těžkosti. Babské rady doporučují rozmíchat v troše vody lžičku jedlé sody nebo vypít šťávu z poloviny citrónu (citronová šťáva je i přes svou kyselou chuť zásaditá a neutralizuje působení kyselin). Dále můžeme sníst trochu kysaného zelí nebo bílého jogurtu.
Úprava jídelníčku
Nejdůležitějším krokem při léčbě překyseleného žaludku je změna jídelníčku. Mezi doporučené potraviny patří zásadotvorné potraviny, které mají schopnost neutralizovat působení kyselin. Jako příklad uveďme zeleninové druhy, jako je cuketa, okurka, rajčata, česnek, špenát a listový salát, dále pak luštěniny, mandle, banány, citrusové plody a zakysané mléčné výrobky. Naproti tomu bychom se měli vyvarovat smažených pokrmů, sladkostí (neboť v nich obsažený cukr překyseluje organismus), ale i slaných oříšků, tvrdého alkoholu, ovocných džusů a perlivých nápojů (protože tyto nápoje dráždí citlivé sliznice zažívacího ústrojí) a kouření. Neméně důležité je jíst pomalu, v klidu a bezprostředně po jídle nevykonávat fyzicky náročnou aktivitu.
Význam léčby
Jestliže není na vině špatná životospráva, ale jiný zdravotní problém, vychází léčba z jeho odstranění. Pokud nás symptomy překyseleného žaludku trápí dlouhodobě, neměli bychom otálet s návštěvou lékaře, protože neléčené překyselení žaludku je spjato s vážnými důsledky, jako jsou například žaludeční vředy a v krajním případě karcinom žaludku nebo jícnu. Včasnou léčbou lze rozvoji těchto chorob z velké části předejít.
Foto: Freeimages.com