Zánět žaludku patří mezi nejčastější onemocnění zažívacího ústrojí. Ať už má onemocnění akutní (akutní gastritida), nebo chronický (chronická gastritida) charakter, důležitou součástí léčby je dieta. Kterých potravin by se měl pacient se zánětem žaludku vyvarovat, a které jsou naopak vhodné? Jak podpořit účinnost diety?
Zánět žaludku: příčiny a léčba
Zánět žaludku neboli gastritida se projevuje bolestmi břicha, nechutenstvím, pocitem plnosti, nucením na zvracení nebo zvracením. Mohou ho doprovázet také bolesti hlavy. (V případě průjmů se jedná o gastroenteritidu známou jako střevní chřipka.) Zánět žaludku může mít mnoho příčin, nejčastěji se jedná o důsledek dietní chyby, otravy jídlem, infekční nákazy (kontaminace jídla bakteriemi, nejčastěji Helicobacterem pylori), ale také působení stresu. Léčba se z velké části odvíjí od příčiny (například v případě bakteriální nákazy se používají antibiotika), její nedílnou součástí je však klidový režim ve spojení s dietou. V méně závažných případech (akutní zánět žaludku způsobený přejedením) často ke zlepšení stavu postačí dieta.
Nedovolené potraviny
Dieta při zánětu žaludku je založena především na vynechání tučných a ostře kořeněných jídel, dále mléčných výrobků, zákusků a dezertů. Pacienti by se dále měli vyvarovat pití kávy, konzumace alkoholu a perlivých nápojů. Vhodné není ani celozrnné pečivo, které se doporučuje nahradit bílým. Při zánětu žaludku není radno jíst ani čerstvou zeleninu (lépe stravitelná je vařená) a luštěniny.
Doporučené potraviny
Mezi doporučené potraviny naproti tomu patří suché pečivo, suchary, piškoty, vařená mrkev, vařené brambory, rýže, banány, jablečné přesnídávky a polévkové vývary. Důležité je vyvarovat se tuku. Vhodným nápojem je černý čaj. Dále se doporučuje mátový nebo heřmánkový čaj, který ulevuje od obtíží.
Co jíst při zánětu žaludku
Samozřejmě, že jíst stále dokola omezený okruh potravin není pro pacienty přijatelné, a proto uvádíme několik tipů na oživení dietního jídelníčku. Když už začne být pacientovi lépe, může si dát mrkvovou nebo dýňovou polévku, pečivo s netučným a neochuceným tvarohem, nemaštěnou bramborovou kaši s plátkem libové šunky, vánočku bez oříšků a rozinek a loupáky bez máku. Po třech dnech diety může pacient jíst rýžový nákyp (vařenou rýži smícháme s mlékem, hroznovým cukrem, strouhaným jablkem a špetkou skořice a zapečeme v troubě, pokrm nemastíme) nebo krémové polévky, jako je zmíněná mrkvová či dýňová, ale také cuketo-bramborová polévka (oloupanou cuketu a bramboru rozvaříme, přidáme kuřecí vývar, petrželku a špetičku soli a dobře rozmixujeme). Pacient může jíst také domácí pudink (vanilkový s hroznovým cukrem, netučným mlékem a piškoty) nebo ovesnou kaši.
Kdy k lékaři
Pokud dieta nepřináší zlepšení stavu, nebo příznaky zánětu žaludku pronásledují pacienta opakovaně, může se jednat o chronickou gastritidu. V tomto případě patří mezi typické příznaky tupá bolest v oblasti žaludku, nechutenství, únava, malátnost, zvracení (pacient může zvracet i krev) a přítomnost krve tmavé barvy ve stolici. Dalším možným příznakem chronické gastritidy je krvácení žaludeční sliznice, což dlouhodobě vede k anémii (chudokrevnosti). Neléčená chronická gastritida je spojena s mnoha zdravotními riziky, protože způsobuje poškození žaludeční sliznice, což zvyšuje riziko rozvoje žaludečních vředů nebo rakoviny žaludku, a proto vyžaduje léčbu. Lékař v případě podezření na chronickou gastritidu provede endoskopické vyšetření a dle potřeby i další vyšetření. Samotná léčba pak závisí na příčině. Nezávisle na příčině je však součástí léčby také dieta.
Foto: Freeimages.com