Říhání představuje naprosto přirozený způsob, kterým se organismus zbavuje přebytečného vzduchu z horní části trávicí soustavy, zejména po požití některých pochutin. Příčinou říhání však nemusí být pouze nevhodná skladba stravy či nesprávné stravovací návyky, ale také některé léky nebo onemocnění zažívacího ústrojí, jako je například refluxní choroba nebo gastroparéza.
Říhání a jeho příčiny
V naší kultuře je říhání (neboli krkání) vnímáno především jako společensky nevhodný a neslušný způsob chování, z medicínského hlediska však může představovat závažný zdravotní problém. Pokud je spojeno s pálením žáhy (pyróza), může se jednat o jeden z příznaků refluxní choroby jícnu, gastroparézy nebo jiného onemocnění trávicí soustavy. Naštěstí mnohem častěji bývají na vině nevhodné stravovací návyky společně s nevhodnou skladbou konzumovaných potravin a nápojů, které způsobují zpětný únik vzduchu ze žaludku doprovázený typickým zvukem. (Tento zvuk je způsoben rozkmitáním horního svěrače jícnu.) Další možnou příčinou je užívání léků proti překyselení žaludku, které chemicky reagují s žaludeční kyselinou. Častým říháním mohou trpět ženy v těhotenství, v tomto případě je říhání způsobeno tlakem dělohy na žaludek, což vytlačuje vzduch směrem vzhůru. Někdy může být říhání zapříčiněno zvýšeným emočním stresem.
Onemocnění jícnu a žaludku
Refluxní choroba je v současné době jedním z nejčastějších onemocnění horní části zažívacího traktu, jedná se o soubor příznaků způsobených gastroesofageálním refluxem, který způsobuje průnik žaludečního obsahu ze žaludku zpět do jícnu, což u zdravých pacientů není spojeno se žádnými obtížemi. Ovšem v některých případech dochází vlivem refluxu k poškození jícnu, a to v důsledku působení žaludečních kyselin, pepsinu, enzymů slinivky břišní a dalších agresivních látek. Mezi typické příznaky refluxní choroby jícnu patří právě říhání, pálení žáhy a návrat kyselého obsahu zpět do úst, ale také bolest v nadbřišku nebo bolesti při polykání. Příčinou refluxu bývá nejčastěji selhání funkce dolního jícnového svěrače. Neléčená refluxní choroba vede k zánětu jícnu (refluxní ezofagitida).
Jak bylo zmíněno výše, další možnou příčinou je porucha vyprazdňování žaludku neboli gastroparéza. Mezi typické příznaky kromě častého říhání patří nechutenství a zápach z úst. Toto onemocnění může mít různé příčiny, jako je například diabetes prvního nebo druhého typu. Gastroparéza se léčí medikací, pacientům se podávají léky na zrychlení pohybu trávicího traktu – prokinetika. V případě, že je časté říhání doprovázeno některými z uvedených příznaků, zejména s pálením žáhy, bolestmi břicha, pocitem plnosti, nechutenstvím, je třeba navštívit lékaře, který v případě podezření na onemocnění zažívacího traktu provede gastroskopické vyšetření a případně i další vyšetření potřebná pro stanovení diagnózy.
Strava a způsob stravování
Ve většině případů je říhání způsobeno nevhodnými stravovacími návyky, a to především hltáním, rozptylováním se při jídle jinými činnostmi, a dokonce i mluvením během jídla. Příčinou říhání jsou rovněž perlivé nápoje, zejména pak limonády a šumivá vína, stejně jako nadýmavé a těžko stravitelné potraviny. Pacientům s potravinovými alergiemi může činit problémy určitá skupina potravin, například mléčné výrobky. U někoho mohou říhání způsobovat žvýkačky.
Prevence
Z výše uvedeného vyplývají i možnosti prevence. Pokud chceme říhání po jídle předejít, měli bychom jíst v klidu a každé sousto řádně rozžvýkat. Jestliže nám činí říhání obtíže, měli bychom se vyvarovat konzumace perlivých nápojů a problematických potravin. V případě, že je říhání doprovázeno ostatními příznaky onemocnění zažívacího ústrojí, je radno navštívit lékaře co nejdříve.
Foto: Freeimages.com
V poslední době pociťuji při konzumaci potravy krkání, pálení žáhy, pod hrudní kostí, jakoby byl zúžený jícen při polykání stravy /řízek/, hned musím zapít vodou. Zápach z úst není ani nikdy nebyl. Děkuji za odpověď.
Já nechápu co na tom všichni máte. Jako jo, krknout si někde na veřejnosti to chápu ale proč se toho chcete zbavovat? Já schopnost krkat naopak považuji za talent.
Ja mam take potize mam branicni kylu,kterou mi nechteli operovat v r .2002
Silene bolesti pod zebry,rihani a plyny.
Jsem v rijnu po operaci –
Zlucniku-komplikovane.Do poloviny ledn klid a najednou mne tohle vzalo.Do nemocnice teda nespecham kdo ma dobrou radu
Obsah žaludku se mi nevrací,přesto v průběhu dne silně a často říhám. Jím všechno a nejistil jsem žádný rozdíl mezi druhy jídel a nucením k říhnutí. Způsob polykání rovněž nevnímám jako jiný dnes ve srovnání s minulostí. Pokud jsem sám, tak intezita říhnutí může být označena za hlasitou. Je to rovnou o cestě na gastro nebo lze zkusit něco co mne trvale zbaví problému? dodávám, že mi je 78 let, sportují, potápím se, létám atd.
Děkuji za radu
Jsem po operaci zlucniku,a cca po 3 mesicich mne zacalo obtezovat rihani,nadymani,vetry ,bolesti zaludku,co to znamena ? Celkove jsem unavena,pokracovani jizvy mam necitlive,a jako nafoukle