Pocit plnosti spolu s nechutenstvím, pálením žáhy, nadýmáním a bolestmi břicha patří mezi běžné zdravotní neduhy, které občas potrápí téměř každého. Pokud však máme pocit plného žaludku dlouhodobě, zejména ve spojení s některými z dalších obtíží, měli bychom navštívit lékaře. Pocit plnosti zejména ve spojení s nadýmáním může být příznakem celé řady onemocnění zažívacího ústrojí s různou mírou závažnosti.
Příznaky
Jako pocit plnosti se označuje stav, kdy člověk není schopen sníst běžnou porci jídla. Přestože pacientovi pokrm chutná, činí mu velké obtíže sníst více než několik soust, má pocit, že je sytý (plný), že se do jeho žaludku nic nevejde, přestože je téměř prázdný. Pokud člověka dlouhodobě pronásleduje pocit plnosti, dochází pochopitelně k úbytku hmotnosti. Příčiny mohou být psychického i fyzického rázu.
Časté příčiny
Za pocit plnosti je ve většině případů zodpovědný stres, pokud se pacienti ocitají v psychicky náročné situaci, nejsou schopni jíst. Krátkodobý stav, který je navíc vzhledem k dané situaci pochopitelný (například náročná zkouška) není důvodem ke znepokojení, pokud však tento stav trvá delší dobu, je ohroženo zdraví. Se stresem jde ruku v ruce nezdravá životospráva (jako příklad uveďme pití nadměrného množství kávy s obsahem kofeinu, který tlumí chuť k jídlu, nebo neschopnost soustředit se na jídlo během pracovního dne a jeho odkládání až do večerních hodin), což může postupně vést k rozvoji žaludeční neurózy. V tomto případě kromě bolesti pocitu plnosti pacienty obtěžují i časté nevolnosti, nechutenství a pálení žáhy. Dále je mohou trápit bolesti břicha, nadýmání, průjem, zvracení, tlaky v břiše, křeče nebo stahy. Pocitem plnosti trpí i ženy v těhotenství, zejména v posledním trimestru, v tomto případě je však způsoben tím, že plod v děloze je natolik velký, že utlačuje žaludek. Zde problém po porodu automaticky odezní.
Onemocnění zažívacího ústrojí
Pocit plnosti však může být příznakem celé řady závažných onemocnění zažívacího ústrojí, mezi nejznámější z nich patří žaludeční vředy, onemocnění žaludku způsobené jeho dlouhodobým podrážděním. Jestliže má pacient pocit plnosti několik měsíců, po jídle nebo naopak ráno nalačno ho trápí bolesti buď v oblasti nadbřišku, nebo vpravo od střední břišní čáry pod hrudní kostí, pozoruje u sebe časté nevolnosti, zvracení, průjmy, úbytek na váze, může se jednat právě o tuto diagnózu. Mezi další možné diagnózy patří dráždivý tračník, zánět slepého střeva (zde je přítomna bolest na pravé straně nadbřišku a zvýšená teplota), zánětlivá onemocnění střev (Crohnova nemoc, ulcerózní kolitida), zánět slinivky břišní, zánět pobřišnice a další.
Rakovina žaludku
Pocit plnosti i po velmi malých porcích jídla je také jedním z příznaků rakoviny žaludku. V případě karcinomu žaludku je pocit plnosti doprovázen nechutenstvím, zvýšenou únavou, úbytkem tělesné hmotnosti. Mezi další příznaky patří bolesti břicha zejména po ránu, potíže s polykáním (v případě, že se nádor nachází v oblasti, kde se spojuje žaludkem a jícnem), ve stolici pacienta může být přítomna krev. Rakovina žaludku je diagnostikována na základě gastroskopického a následného histologického vyšetření. Pocit plnosti se může objevit také v souvislosti s jinými onkologickými onemocněními zažívacího traktu, například s karcinomem tlustého střeva nebo slinivky břišní.
Léčba
Z výše uvedených důvodů plyne, že chronický pocit plnosti se nevyplácí podceňovat. Nejen u nádorovitých, ale u všech ostatních onemocnění platí, že: čím dříve je zahájena léčba, tím lépe. Léčba spočívá v odstranění příčiny, která pocit plnosti způsobuje. U krátkodobých pocitů plnosti mohou pomoci i některé přípravky proti nechutenství, například dýňový olej nebo rybí tuk.
Foto: Freeimages.com