Domů Krátké Žluč v žaludku

Žluč v žaludku

Žluč v žaludku je zdrojem nepříjemných komplikací. Její přítomnost dráždí žaludeční výstelku, způsobuje palčivé pocity v žaludku a dlouhodobě může vést k rozvoji chronické gastritidy. Léčba je založena na medikaci, některé případy si však mohou vyžádat chirurgické řešení.  

Žluč a její význam

Žluč, žlutá až žlutozelená či žlutohnědá tekutina tvořená v játrech a skladovaná ve žlučníku, se významně podílí na trávicím procesu, protože z jater putuje do dvanáctníku (horní, asi 30 cm dlouhá část tenkého střeva, která navazuje na žaludek, a která je rovněž spojena s vývodem žlučníku z jater a vývody ze slinivky břišní), kde rozkládá potravu, především tuky. (Kromě toho má žluč i své další funkce.)  U zdravého člověka brání prstencový svěrač mezi žaludkem a tenkým střevem návratu žluči zpět do žaludku. Pokud je funkce tohoto svěrače narušena, dochází k refluxu žluči. Návrat agresivních žlučových šťáv do žaludku způsobuje podráždění výstelky žaludku a v delším časovém horizontu vede k chronické gastritidě (zánětu žaludku).

Chemická gastritida a její rizika

Jestliže je gastritida způsobena refluxem žluči, je označována jako chemická gastritida nebo gastritida typu C. Typickými projevy tohoto chronického onemocnění jsou tupá bolest v oblasti žaludku, pálení v žaludku, pocit plnosti a nechutenství. Chronická gastritida může vést k rozvoji žaludečních vředů nebo vředů v oblasti dvanáctníku. Žluč v žaludku je rovněž spojena se zvýšeným rizikem rakoviny jícnu.

Reflux žluči

Žluč v žaludku (duodenogastrický reflux) je příznakem porušené pohyblivosti trávicího traktu. V případě duodenogastrického refluxu dochází ke zpětnému posunu tráveniny z dvanáctníku do žaludku, se pacientům předepisují prokinetika (medikamenty, které usměrňující pohyb trávicí trubice správným směrem). Naproti tomu antacida (léky snižující kyselost žaludeční šťávy) mohou zdravotní stav zhoršovat, na rozdíl od refluxu žaludečních šťáv, kdy se běžně používají ke zmírnění příznaků, jako je pálení žáhy. V některých případech si reflux žluči vyžádá chirurgické řešení. Úprava jídelníčku ne rozdíl od refluxu žaludečních šťáv v případě refluxu žluči nepřispívá ke zlepšení stavu pacienta.

Reflux žluči je diagnostikován na základě gastroskopického vyšetření.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Dobrý den, ráda bych se zeptala v čem operace zpočívá a jak se na ni dostat. Beru už něco přes měsíc léky, ale nezabírají, proto bych se radši nechala odoperovat, aby byl klid. Předem děkuji za odpověď.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno