Žaludeční vředy patří mezi nejčastější onemocnění zažívacího ústrojí, odhaduje se, že jimi v západním světě trpí až deset procent dospělých pacientů v aktivním věku. Nezávisle na stadiu závažnosti onemocnění je základem léčby dieta, která spočívá ve vyvarování se dráždivých pochutin a jejich nahrazení doporučenými potravinami. Než se budeme věnovat jednotlivým skupinám potravin, považujeme za důležité připomenout, jak k tvorbě žaludečních vředů dochází.
Příčiny žaludečních vředů
Žaludeční vředy jsou závažné onemocnění sliznice žaludku, které způsobuje defekty na jejím povrchu. Následkem jsou nepříjemné příznaky, jako je pálení žáhy a bolest žaludku po jídle. Mezi další příznaky pak patří nechutenství, pocit plnosti, nevolnost a přítomnost krve ve stolici. K rozvoji žaludečních vředů dochází z několika různých příčin. Za jednu z nejčastějších je považován nezdravý životní styl, zejména pak složení přijímané potravy. Náš jídelníček obsahuje příliš mnoho kyselinotvorných potravin (potravin, které vedou k nadměrné produkci žaludečních kyselin), které dráždí citlivou žaludeční sliznici a dlouhodobě vedou k překyselení žaludku a následně ke vzniku defektů – vředů. (Dalšími rizikovými faktory pro rozvoj žaludečních vředů jsou pak nadměrné pití černé kávy, tvrdého alkoholu a perlivých nápojů, jídlo ve spěchu, stejně jako kouření a stres. Nepřehlédnutelným rizikovým faktorem je rovněž přítomnost Helicobacteru pylori, kterému věnujeme samostatný článek.) Věnujme se nyní kyselinotvorným potravinám, kterých je důležité se v rámci žaludeční diety vyvarovat.
Kyselinotvorné potraviny ne!
Mezi kyselinotvorné potraviny patří především ostře kořeněné a hodně solené pokrmy, ale také potraviny bohaté na cukry a smažené pokrmy. Z výše uvedeného plyne, že ostrá čína, hranolky, smažené řízky, koblihy, zákusky a sladkosti obecně patří mezi potraviny, které jsou při žaludečních vředech zapovězené, protože vedou ke zhoršení stavu. Na jídelníček dále nepatří potraviny, které jsou obecně považovány za zdravé, a to těstoviny z bílé mouky, vejce, ryby a mořské plody, mléčné výrobky, maso a uzeniny, většina druhů luštěnin a ořechy (zejména solené).
Co jíst při žaludečních vředech
Při žaludečních vředech je naproti tomu radno dát přednost zásadotvorným potravinám, které neutralizují kyselost prostředí žaludku. Jedná se především o následující potraviny: ovoce (zejména citrusové plody, broskve, banány a maliny) a zelenina (vhodná je mrkev, cuketa, cibule, rajčata, papriky, brokolice, špenát, kysané zelí a kapusta), výrobky z žitné mouky, brambory, pohanka, tofu, ústřice, máslo, margarín, mandle (ty jsou považovány dokonce za lék), mléko a slunečnicový olej. Povolené jsou také piškoty a pečivo, to však mělo být z druhého dne. Na jídelníčku by měly být pokrmy jako jsou zeleninové vývary, libové drůbeží maso na zelenině, bramborová kaše, rýžový nákyp, dušená mrkev nebo ovesná kaše.
Další součásti léčby
Ke zmírňování obtíží se pacientům podávají léky snižující kyselost žaludku známé jako antacida, při akutních problémech lze podat také analgetika, ta však neřeší problém. Pokud jsou žaludeční vředy řešeny v počátečním stadiu, často je lze zvládnout právě dodržováním zdravého životního stylu, jehož základním kamenem je dieta, pozdější stadia vyžadují náročnější medikaci (léky blokující sekreci kyseliny chlorovodíkové v žaludku, zejména blokátory protonové pumpy, jako je například APO OME). Pokud se prokáže, že je onemocnění způsobeno bakteriemi (viz Helicobakter pylori), jsou součástí léčby také antibiotika. V závažných případech, například když dojde k prasknutí žaludečního vředu, kdy je pacientův život ohrožen rizikem sepse, je nutné chirurgické řešení.
Foto: Freeimages.com