Žaludeční nevolnost

Žaludeční nevolnost je doprovodným příznakem celé řady zdravotních obtíží, od onemocnění žaludku, přes onemocnění jiných orgánů mimo zažívací ústrojí, až po psychické problémy. Na následujících řádcích uvádíme výčet možných příčin žaludeční nevolnosti ve spojení s praktickými doporučeními, která mohou přispět ke zlepšení stavu.

Nejčastější příčiny

Když se u zdravého člověka znenadání objeví žaludeční nevolnost ve spojení nechutenstvím, únavou, případně i bolestí hlavy, velmi často se jedná o první příznaky běžné nemoci, jako je chřipka nebo angína. Stejně tak se může jednat o příznak začínající migrény. Zde příznaky vymizí v souvislosti s léčbou daného onemocnění. Nevolnost může být vyvolána také některými vjemy (nepříjemná a velmi intenzivní vůně) nebo činnostmi (jízda autobusem nebo plavba lodí – zde pomohou léky proti cestovní nevolnosti).  Dále se může jednat o vedlejší účinky některých léků, které pacient užívá.

Stejně tak může být nevolnost způsobena jídlem – dietní chybou, alergickou reakcí, ale také otravou (například houbami). Pro podrážděný žaludek se používá termín akutní gastritida.  Samostatnou skupinu možných příčin představují psychické vlivy. U citlivých jedinců může být žaludeční nevolnost reakcí na stresovou situaci (maturitní zkouška) nebo na dlouhodobou psychickou zátěž (například problémy v práci).  Chronická nevolnost je průvodním znakem úzkostných a depresivních stavů. Pokud je žaludeční nevolnost chronická, vyžaduje léčbu.

Onemocnění zažívacího ústrojí

Dlouhodobá žaludeční nevolnost bývá často způsobena nezdravým životním stylem, který vede k nerovnováze střevní mikroflóry a k překyselení organismu. Zde představuje řešení změna životního stylu, především jídelníčku, který by měl obsahovat více vlákniny a probiotik a méně kyselinotvorných potravin. Pacienti však mohou trpět poruchou zažívacího ústrojí, například problémy s nedostatečnou, nebo naopak nadbytečnou sekrecí žaludečních šťáv nebo syndromem dráždivého tračníku (funkční porucha zažívání, která je spjata s různými zažívacími obtížemi, nevolností, průjmy, zácpou, plynatostí, atd.) Další možnou příčinou je porucha svěrače jícnu, zde pacienty rovněž trápí pálení žáhy. Může se ale jednat i o příznak žaludečních vředů nebo karcinomu žaludku (mezi další obtíže patří nechutenství, pocit plnosti, nucení na zvracení,  zvracení, v delším časovém horizontu pak únava, úbytek hmotnosti). V případě podezření na některou z těchto poruch či chorob by měl pacient vyhledat lékaře za účelem provedení odborného vyšetření.

Chronická žaludeční nevolnost může  souviset nejen s orgány trávicí soustavy, jako je žaludek nebo žlučník, stejně jako s jinými orgány, například s ledvinami, štítnou žlázou nebo ženskými pohlavními orgány.

Žaludeční nevolnost u žen

U žen bývá žaludeční nevolnost jedním z příznaků těhotenství. Těhotné ženy udávají, že mají pocit, jako by byl jejich žaludek na vodě. Ve spojení s žaludeční nevolností se u nich objevuje nechutenství, zvracení nebo nutkání na zvracení, pocity slabosti až na omdlení. Tyto pocity trápí ženy především ráno, kdy nemohou snídat (pověstné těhotenské ranní nevolnosti), ale mohou se objevit kdykoli během dne. Tyto obtíže jsou způsobeny hormonálními změnami a většinou v druhém trimestru těhotenství odezní. Ženám se proti doporučuje pít po doušcích černý nebo zázvorový čaj, sníst kousek suchého pečiva a zajistit v místnosti příliv čerstvého vzduchu – otevřít okno a zhluboka dýchat. Neméně část je nevolnost je doprovodným příznakem premenstruačního syndromu (PMS). Také zde jsou na vině hormony, obtíže s příchodem menstruace odezní. Od nevolnosti zde pomáhají bylinné čaje, například z čerstvé máty.

Bylinné čaje proti nevolnosti

Bylinkové čaje pomáhají ulevit od žaludeční nevolnosti také ostatním pacientům, zejména v akutních případech (migréna, přejedení nebo nevolnost před náročnou zkouškou). Jako příklad uveďme čaj z meduňky, rostliny obsahující silici, která má zklidňující účinky, zlepšuje zažívání, podporuje trávení a pomáhá při nervových potížích. Stejně tak může pomoci heřmánkový čaj, který ulevuje především od nevolnosti, plynatosti a pálení žáhy.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Dobrý večer, bolí mě břicho ted jak cyp. Nevím co dělat. Těhotná nejsem , to vím. Poradte co mi je. Je to z nervů ? Mám i migrény. Děkuji za odpověd

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno