Žaludeční chřipka

Žaludeční chřipka je akutní zánět žaludku (akutní gastritida) způsobený virovou nebo bakteriální nákazou, jedná se tedy o nakažlivé onemocnění. Velmi často je zánět žaludku doprovázen současným zánětem střev, v tomto případě je onemocnění diagnostikováno jako střevní chřipka (gastroenteritida).

Příčiny onemocnění

Žaludeční chřipka je nejčastěji důsledkem virové nákazy (viróza), velmi často se přitom  jedná o rotaviry, dále může dojít k jejímu rozvoji vlivem bakteriální nákazy. Velmi často se jedná o bakterie Helicobacter pylori. (Tyto bakterie jsou zdrojem i mnoha dalších závažnějších onemocnění zažívacího ústrojí, například žaludečních vředů. Zajímavé je, že jsou přítomny v těle poloviny pacientů, ale jejich přítomnost často není spojena se žádnými příznaky.) Nákaza se šíří vzduchem, stykem s předměty, ale také konzumací kontaminovaných potravin nebo vody. Inkubační doba se pohybuje od několika hodin do několika dnů. Nákaza se nejvíce šíří mezi dětmi.

Příznaky

Mezi typické příznaky žaludeční chřipky patří  malátnost, únava, bolesti žaludku, zvracení, nechutenství a pocit plnosti. Pacienti mohou trpět také bolestmi hlavy. Jak bylo uvedeno v úvodu, příznaky žaludeční chřipky jsou velmi často spojeny se zánětem střev. V případě gastroenteritidy (zánětu žaludku a současně zánětu střev) pak patří mezi další příznaky křeče v břiše a průjmy. Onemocnění může být doprovázeno horečkou. Pacienty dále trápí bolesti svalů a kloubů stejně jako v případě běžné chřipky.

Léčba

Léčba žaludeční a střevní chřipky ve většině případů nevyžaduje lékařské ošetření, postačí dodržovat klidový režim ve spojení s dietou. Pacientům se doporučuje pít neslazený černý čaj, jíst suchary nebo suché  pečivo, rýži, brambory, dušenou mrkev, piškoty a banány.  U gastroenteritidy je důležité dbát na zvýšenou hydrataci pacienta, zejména u dětí, aby nedošlo k dehydrataci organismu. Pokud ovšem obtíže neustoupí do týdne, je třeba navštívit lékaře, který obvykle předepíše léky snižující kyselost žaludku (antacida), léky potlačující zvracení a případně také léky proti bolesti nebo proti průjmu (živočišné uhlí, Endiaron). V případě bakteriální nákazy jsou součástí léčby také antibiotika.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno