Resekce žaludku

Resekce je restrikční operační zákrok, při kterém se snižuje kapacita žaludku. Indikací k jeho provedení jsou v současné době nejčastěji zhoubné nádory, méně často pak vředová choroba žaludku. Resekční operace žaludku se rovněž provádějí při léčbě obezity u pacientů s vyšším body mass indexem (BMI) než 40.   

Volba typu operace

V chirurgické praxi se používá několik typů resekčních operací. V případě, že je indikací přítomnost nádoru, což je nejobvyklejší důvod k provedení resekční operace, volba konkrétního typu operace závisí na lokalizaci nádoru. Pokud se nádor nachází v dolní polovině žaludku, lze jej resekovat pouze ze dvou třetin, pokud je však umístěn v horní části a kardii, odstraňuje se žaludek celý. První typem operace je resekce typu Bilroth I, v rámci které se odstraňují dvě třetiny žaludku, je první řez veden těsně za pylorem a druhý nejširší částí žaludku, konec zbývající části je následně našit ke konci duodena. Podobným typem operace je resekce typu Bilroth II, která se liší od prvního ze zákroků pouze způsobem rekonstrukce. V některých případech je však nutno provést úplné odstranění žaludku (totální gastrektomii). Posledním typem resekční operace je gastrický bypass neboli resekce typu Roux en Y.

Rakovina žaludku a resekce

Resekce žaludku je nejčastěji používanou metodou léčby karcinomu žaludku. Odstranění napadené části žaludeční sliznice je účinné v případě menších nádorů (avšak i zde je riziko recidivy). Avšak v případě podezření na metastázi do dalších orgánů, se využívá spíše metody chemoterapie, kdy jsou pacientům podávány léky ničící nádorovité buňky známé jako cystostatika. Chemoterapie je současně doplňována radioterapií, bohužel šance na uzdravení pacienta nejsou v případě metastáz příliš vysoké.

Resekce jako metoda léčby obezity

Jak bylo uvedeno v úvodu, resekční operace se rovněž používají při léčbě obezity, a to v případech těžké obezity, kdy mají pacienty vyšší body mass index (BMI) než 40, a kdy konzervativní léčba selhala. Velmi často se jedná o pacienty s diabetem druhého typu, který ve většině případů způsobuje právě obezita. V tomto případě se pacientům provádí sleeve resekce neboli tubulizace žaludku (známé též rukávová metoda). Jedná se o laparoskopicky prováděný výkon, při kterém dochází ke zmenšení žaludku na jednu čtvrtinu až pětinu jeho původní velikosti. (Při léčbě obezity se rovněž provádějí alternativní výkony, které jsou méně invazivní, jak je například bandáž žaludku nebo plikace žaludku. Ve srovnání s resekcí však není v případě těchto metod váhový úbytek pacienta tak výrazný.) Zde je zajímavé, že snížená kapacita žaludku není jediným důvodem váhového úbytku. Podílejí se na něm také hormonální změny. V resekované části žaludku je totiž produkován hormon hladu (správně ghrelin), jehož koncentrace po provedení zákroku klesá, takže pacienti nemají téměř hlad. Ještě pro úplnost dodejme, že při léčbě obezity se rovněž používá gastrický bypass.

Možné pooperační komplikace

Pooperační stav je spojen s rizikem komplikací, mezi nejčastější z nich patří dumpingový syndrom (dumping syndrom). Jedná se o soubor zažívacích obtíží a případně i dalších obtíží způsobených sníženou kapacitou žaludku a jeho zrychleným vyprazdňováním do tenkého střeva. Typickým příznakem tohoto syndromu jsou nepříjemné pocity, které nastávají přibližně 30 minut po jídle, zejména nevolnost a pocit slabosti. Pokud se příznaky objevují později, hovoříme o pozdním dumping syndromu, zde se jedná o příznaky hypoglykémie, jako je třes, zrychlení či naopak zpomalení tepu, nevolnost, a pocení. Další možnou pooperační komplikací je syndrom malého žaludku, kdy má pacient pocit plnosti, i když téměř nejedl. Výše uvedené komplikace však obvykle během několika týdnů odezní.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno