Plynatost

Plynatost neboli nadýmání je přirozený proces tvorby plynů ve střevech. Pokud je plynatost nadměrná nebo spojená s bolestmi břicha a jinými zdravotními obtížemi, může se jednat o příznak onemocnění zažívacího ústrojí. Velmi často je však způsobena i jinými, méně závažnými faktory, jako je nevhodná skladba stravy nebo nesprávné stravovací návyky.    

Součást procesu trávení

Tvorba plynů ve střevech je velmi diskrétní záležitost, o které se ve společnosti nemluví, přestože se jedná o přirozený proces v lidském těle, který je součástí procesu trávení. Střevní plyny se tvoří a odcházejí v těle každého člověka. Pokud však dochází k jejich tvorbě v nadměrném množství, může být výrazně narušen komfort života pacienta, přestože se ve srovnání s jinými zdravotními obtížemi jedná o poměrně banální problém. V případě, že se střevní plyny hromadí v těle, pacient obvykle trpí pocitem nafouklého břicha a má bolestivé křeče. Mezi další příznaky patří pocit plnosti, nechutenství, mohou se objevit i bolesti hlavy a celková únava. Léčba plynatosti je individuální a odvíjí se od konkrétní příčiny. Na následujících řádcích uvádíme nejčastější z nich ve spojení s návrhem řešení.

Složení jídelníčku a stravovací návyky

Ve většině případů je nadměrná plynatost důsledkem skladby jídelníčku, který obsahuje nadýmavé potraviny, jako jsou především luštěniny, vejce, cibule, kapusta, česnek, brokolice, zelí, květák a další. Zde je však důležité zdůraznit, že vliv konzumace těchto potravin na zažívání jednotlivých pacientů je velmi individuálníjinými slovy každému způsobuje nadýmání jiný druh potravin. Problémy s nadýmáním mohou rovněž trpět pacienti s intolerancí laktózy, kterým tyto obtíže způsobují mléčné výrobky. Zdrojem problémů s nadýmáním jsou také různé laskominy s obsahem majonézy, sladkosti, čerstvé pečivo a další. Z nápojů se pak jedná o perlivé nápoje. Ke zvýšené plynatosti rovněž přispívají nevhodné stravovací návyky, zejména hltání, protože během rychlého jídla spolyká člověk velké množství vzduchu. V tomto případě přinese úlevu změna jídelníčku a stravovacích návyků (vynechání problematických potravin a jídlo v klidu), od bolestí pomůže ulevit mátový nebo fenyklový čaj. Mátový čaj je osvědčeným pomocníkem i proti nadýmání způsobeném premenstruačním syndromem (PMS). Úlevu mohou přinést i některé cviky nebo léky proti nadýmání.

Zácpa

Mnoho pacientů trápí nadýmání ve spojení se zácpou, která je způsobena nejčastěji kombinací nedostatku vlákniny ve stravě, nedostatečného nebo nevhodného pitného režimu a nedostatku pohybu. V tomto případě uleví pacientům od obtíží odstranění zácpy. V případě akutní zácpy pomohou laxativa (lze použít i přírodní, například sušené švestky nebo fíky namočené přes noc ve vodě), chronická zácpa vyžaduje změnu životosprávy.

Onemocnění zažívacího ústrojí

V některých případech však může být nadměrná plynatost známkou onemocnění zažívacího ústrojí, například zánětlivých onemocnění střev, jako je Crohnova choroba nebo ulcerózní kolitida. Nejvíce nebezpečným onemocněním je střevní neprůchodnost neboli ileus ohrožující pacienta bezprostředně na životě. K ileu může dojít z několika příčin, například mechanický ileus je způsobený překážkou ve střevě (žlučovým kamenem nebo částí střeva v případě jeho zaškrcení). Mezi typické příznaky ileu patří zástava odchodu střevních plynů a stolice a zvracení. V případě miserere může pacient zvracet i natrávený obsah střev. Ileus vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc.

Kdy k lékaři

Lékařskou pomoc vyžadují také stavy, kdy je nadýmání dlouhodobě doprovázeno dalšími příznaky, jako je zvýšená únava, malátnost, křeče, průjmy, krev ve stolici, bolesti žaludku, pocit plnosti, nechutenství, pálení žáhy a dalšími.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno