Píchání v žaludku

Jako píchání v žaludku jsou popisovány ostré bolesti břicha, které mají intenzivní charakter. Tyto bolesti se mohou objevit znenadání (například akutní zánět žaludku) nebo v důsledku podcenění mírnějších bolestí (chronické zažívací obtíže). Charakter bolestí se může různě měnit, ostrou bolest může střídat tupá, mohou se objevit také křeče v břiše. Jaké jsou nejčastější příčiny píchání v žaludku a jak je řešit?         

Příznak dyspepsie

Píchání v žaludku je jedním z příznaků dyspepsie – souboru příznaků signalizujících přítomnost onemocnění zažívacího ústrojí, a to v případě, že pronásleduje pacienta dlouhodobě. Pokud má tedy píchání v žaludku chronický charakter, není radno je podceňovat, neboť zanedbání může mít závažné zdravotní následky. Podceňovat se nevyplácí ani akutní záchvatovité bolesti, které mohou být příznakem stavu vyžadujícího okamžitou lékařskou pomoc. Za bolest žaludku může být zaměněna bolest žlučníku.

Příznak gastritidy

Naštěstí ne vždy je situace tak závažná. Píchání v oblasti žaludku patří mezi typické příznaky akutní gastritidy (zánětu žaludku). Společně s ostrou bolestí palčivého charakteru v oblasti nadbřišku pacienty obvykle trápí i další obtíže, zejména nechutenství, pocit plnosti, zvracení nebo nutkání na zvracení. Akutní gastritida vzniká v důsledku podráždění žaludku (stravou, léky, bakteriemi), pokud nemá vážný průběh, k odeznění příznaků postačí kombinace klidového režimu a přísné diety. Naproti tomu bolest žaludku v případě chronické gastritidy je spíš tupá. Palčivý charakter může mít v pozdějších stadiích. Chronická gastritida vyžaduje lékařskou pomoc.

Žaludeční vředy

Píchání v žaludku může být také jedním z příznaků žaludečních vředů. V tomto případě se bolesti dostavují zpravidla bezprostředně po jídle. Mezi další příznaky patří pálení žáhy, pocit plnosti, nechutenství,  časté nevolnosti, zvracení a únava. Dalším příznakem žaludečních vředů je okultní krvácení ve stolici, jehož přítomnost lze zjistit pouze při mikroskopickém zkoumání v rámci odborného vyšetření. Krev je v tomto případě velmi tmavá až černá. V případě podezření na žaludeční vředy je návštěva lékaře nutná, jejich případná diagnóze je stanovena na základě gastroskopického vyšetření.

Psychogenní faktory

Za píchání v oblasti žaludku bývá zodpovědný také stres. Vystavení organismu nadměrné nebo dlouhodobé psychické zátěži může vést k rozvoji psychosomatických onemocnění. Typickým příkladem je žaludeční neuróza. V tomto případě je důležitou součástí léčby psychoterapie.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno