Gastrický, žaludeční bypass

Gastrický neboli žaludeční bypass je chirurgický zákrok, který se provádí za účelem zmenšení žaludku a vyřazení části tenkého střeva z procesu trávení. Metoda gastrického bypassu se používá k léčbě těžké obezity, velmi často u pacientů trpících diabetem druhého typu. U vysokého procenta operovaných pacientů vede tato metoda k vyléčení diabetu.    

Význam gastrického bypassu

Gastrický bypass je považován za nejúčinnější metodu metabolické chirurgie, která se používá při léčbě obezity. Protože jednou z nejčastějších příčin diabetu druhého typu je nadváha až obezita, používá se tato operace právě u pacientů trpících tímto onemocněním. Přibližně u 90% z nich dochází k výraznému zlepšení stavu, u mnoha pacientů příznaky diabetes zcela vymizí, takže aplikace inzulínu není nutná.

Jak se operace provádí

Při žaludečním bypassu dochází k chirurgickému rozdělení žaludku na dvě části, přičemž dolní větší část je společně s částí tenkého střeva vyřazena z procesu trávení. Během chirurgického zákroku je ze žaludku vytvořena kapsa, která se napojí přímo na střední část tenkého střeva. Zbývající (větší) část žaludku je ponechána v dutině břišní. (Odstranění zbývající části žaludku je pro pacienta velmi rizikové, a proto se obvykle neprovádí.) Otvor mezi žaludeční kapsou a tenkým střevem se záměrně ponechává malý, aby docházelo k pomalému vyprazdňování kapsy a pacient měl co nejdéle po jídle pocit sytosti. V praxi se však provádí více alternativ gastrických bypassů. Nejčastěji se přitom používá gastrický bypass Roux en Y, kdy je přerušené tenké střevo sešito do tvaru písmene Ypsilon.

Výhody tohoto řešení

Pro pacienty je hlavní výhodou snížení hmotnosti bez nutnosti držen přísné diety. Pacient nemůže během krátké doby zkonzumovat velké množství potravy, po menší porci u něho nastává pocit sytosti. Během jednoho až dvou let ztrácí pacienti více než polovinu své nadváhy.

Rizika a komplikace

Rizikovost operace není vysoká, úmrtnost pacientů je velmi nízká. Mezi možné pooperační komplikace patří krvácení sousedních orgánů. Pacienti však mohou po operaci v důsledku maloabsorbce trpět nedostatkem důležitých živin, například vápníku nebo železa.  Provedení gastrického bypassu je tak spojeno se zvýšeným rizikem osteoporózy nebo anémie. K eliminaci těchto rizik jsou pacientům podávány speciální preparáty.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno