Bezoár

Bezoár je medicínské označení používané pro těleso z nestravitelného materiálu, které se nachází v zažívacím ústrojí. Bezoár často mají ve svém zažívacím traktu přežvýkavci, měli je také pravěcí ještěři. U člověka je přítomnost bezoáru spojena s rizikem zažívacích obtíží, pocitem plnosti počínaje a střevní neprůchodností konče.     

Jak vzniká bezoár

Původně se jedná o vláknité smotky, na kterých se postupně začnou usazovat organické i anorganické látky. Tělesa se postupně zvětšují, získávají kulatý nebo podlouhlý tvar a svým vzhledem připomínají kameny. Bezoáry mohou vážit až několik kilogramů. Existuje několik druhů bezoárů, například fytobezoáry (vznikající z nestrávených rostlinných zbytků) nebo farmakobezoáry (vzniklé z nestrávených zbytků léků).

Rizikové faktory vzniku

Rizikovými faktory pro vznik bezoáru jsou nedostatečná tvorba žaludečních kyselin, snížená pohyblivost žaludku, jídlo ve spěchu s následkem nedostatečného rozžvýkání potravy, ale také polykání žvýkaček. Bezoár může vzniknout také jako pooperační komplikace. Bezoáry rovněž představují častý nález u pacientů trpících duševními poruchami. Typickým příkladem jsou lidé trpící trichotillománií (návykovou impulzivní poruchou, kdy si pacienti vlivem působení stresu vytrhávají vlasy, chlupy a obočí, které mohou i polykat), u kterých může být diagnostikován trichobezoár.

Příznaky a rizika

Přítomnost bezoáru může být zcela bezpříznaková. Pokud není, mezi typické příznaky patří pocit plnosti, nucení na zvracení, zvracení, bolesti břicha, může být přítomna i krev ve stolici. Přítomnost bezoáru je spojena s rizikem střevní neprůchodnosti, což je závažný stav vyžadující okamžitý lékařský zásah.

Diagnostika a léčba

K diagnostice bezoárů se používají zobrazovací metody, zejména RTG vyšetření, ultrazvukové vyšetření nebo počítačová tomografie (CT). Velmi důležité je také endoskopické vyšetření, které umožňuje vyšetřit, zda se jedná skutečně o bezoár a nikoli o nádor. (V rámci endoskopického vyšetření lze rovněž odebrat vzorek tkáně za účelem histologického vyšetření.) Léčba spočívá v chirurgickém odstranění bezoáru. Lze však využít také konzervativních metod, například podat pacientovi medikamenty pro vyprázdnění žaludečního obsahu. U duševně nemocných trichotillománií je důležitá léčba samotného onemocnění.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno