Bandáž žaludku

Bandáž žaludku představuje nejméně invazivní bariatrickou operaci žaludku, která se používá při restriktivní léčbě obezity. Při operačním zákroku dochází k rozdělení žaludku na dvě části ve tvaru přesýpacích hodin. Cílem je omezit množství přijímané potravy, a tím snížit nadváhovou hmotnost pacienta. Vzhledem k minimální invazivnosti patří bandáž žaludku mezi velmi časté zákroky.  

Jak se bandáž provádí

Gastrická bandáž žaludku se provádí na operačním sále v celkové anestezii. Velkou výhodou tohoto zákroku používaného při léčbě obezity je, jak bylo zmíněno v úvodu, ve srovnání s ostatními operacemi minimální invazivnost. Bandáž nevyžaduje otevření zažívacího ústrojí pacienta, ani vyjmutí žádné z jeho částí. Provede se pouze tzv. přiškrcení horní části žaludku, a to bandáží, podle které dostala operace své pojmenování. Dřívější rigidní bandáž (tvořená textilní manžetou) byla v posledních letech nahrazena systémem, který lze po provedení operace regulovat. Součástí systému je silikonový kroužek s balónkem, který lze v případě potřeby ambulantně naplnit tekutinou (pomocí speciálního ventilku neboli portu umístěného pod kůží). Míra přiškrcení žaludku pak závisí na objemu tohoto balónku. Gastrická bandáž se až na výjimky provádí laparoskopicky.

Význam operace

Účelem operace je snížit množství přijímané potravy pacientem, a docílit tak jeho váhového úbytku. Gastrická bandáž sice nesnižuje chuť k jídlu, ale způsobuje pocit sytosti po snězení malé porce jídla. Pacienty s bandáží nepostihují záchvaty neovladatelného hladu, což brání riziku přejídání. Tlak manžety s balonkem působí na nervová zakončení v horní části žaludku, imituje pocit sytosti a vysílá signál nasycení do mozku. Díky tomu pacient dosahuje váhového úbytku (snižování nadváhy), aniž by ho trápil pocit hladu a s ním spojené psychické obtíže, jako je nervozita, podráždění nebo frustrace.

Bandáž a diabetes

Protože nadváhou trpívají pacienti s diabetem druhého typu, patří gastrická bandáž žaludku mezi často prováděné výkony právě v případě této diagnózy.Pro pacienty s diabetem je důležité, že díky bandáži postupně dochází k úpravě hladiny  krevního cukru, u mnohých z nich vede toto opatření k vyléčení jejich onemocnění. Mezi další zdravotní přínosy bandáže (a tím snížení nadváhy) patří snížení vysokého krevního tlaku, který je velkým rizikem pro kardiovaskulární systém, stejně jako snížení nadměrné zátěže kloubů. Jen pro představu, váhový úbytek bývá poměrně vysoký, pohybuje se v desítkách kilogramů.

Možná rizika

Rizikovost operace je minimální, mezi možné komplikace však patří perforace žaludku, krvácení nebo pneumotorax. Po operaci patří mezi možná rizika sklouznutí nebo migrace bandáže. Následným komplikacím však zabraňují preventivní prohlídky. Bandáž se ambulantně kontroluje rentgenem a lze také dle potřeb upravit.

Další druhy operací

Gastrická bandáž žaludku není jediným druhem operace tohoto typu. Její alternativu představuje další laparoskopicky prováděný výkon, kterým je plikace žaludku. V případě plikace zůstane žaludek zcela zachován, snížení jeho objemu se dosahuje pomocí vpichů – po jejich provedení se žaludeční stěna zahrne směrem dovnitř s následkem snížení kapacity. Dalším příkladem restriktivní léčby obezity, který je však podstatně invazivnější, je gastrický bypass, kdy se provádí chirurgické rozdělení žaludku na dvě části. Větší (spodní) část je společně s částí tenkého střeva následně vyřazena z procesu trávení. Gastrický bypass se provádí několika způsoby, v klinické praxi se nejčastěji provádí gastrický bypass Roux en Y, kdy se přerušené tenké střevo sešívá do tvaru písmene Ypsilon.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno