Zkažený žaludek – špatně od žaludku

Zkažený žaludek patří mezi nejčastější zdravotní obtíže, se kterými se občas setká téměř každý z nás. Jaké jsou nejčastější příčiny žaludeční nevolnosti a co proti ní pomáhá? Kdy už se nejedná o zkažený žaludek, ale o příznaky jiných onemocnění zažívacího ústrojí?

Příčiny žaludečních obtíží

Žaludeční obtíže mohou mít celou řadu příčin. Ve většině případů se jedná o následky dietních chyb, zejména nevhodné kombinace některých potravin, nebo jejich nadměrné konzumace. Rizikovým obdobím jsou v tomto ohledu vánoční a jiné svátky, kdy si s oblibou dopřáváme tučná, smažená a sladká jídla a často si lidově řečeno pokazíme žaludek. Další možnou příčinou je konzumace bakteriemi kontaminovaných potravin nebo vody, těhotenství nebo počátek infekčního onemocnění (například chřipka nebo angína), svou roli mohou hrát i potravinové alergie.

Příznaky zkaženého žaludku

Mezi typické příznaky zkaženého žaludku (zánětu žaludku neboli akutní gastritidy) patří pocit těžkého žaludku, nevolnost, nucení na zvracení nebo zvracení, pocit plnosti, nechutenství a bolest v oblast nadbřišku. Tyto obtíže bývají často doprovázeny také pálením žáhy, nadměrnou plynatostí, křečemi v břiše a poruchami vyprazdňování. Jak si od těchto potíží ulevit? Základem zmírnění obtíží je klidový režim a především žaludeční dieta.

Žaludeční dieta

Zpočátku (první až druhý den diety) je nejlepší pít pouze čaj (černý nebo bylinkový – viz níže) nebo po malých doušcích vychlazenou kolu a v případě hladu jíst suchary, pečivo z druhého dne, banány nebo piškoty. Druhý den můžeme jíst brambory nebo bramborovou kaši bez omastku, dušenou mrkev, suchou rýži nebo čirý polévkový vývar. Přestože příznaky akutní gastritidy během dvou až tří dnů zpravidla odezní, měli bychom i nadále dodržovat dietní režim (šetřící žaludeční dietu), aby si žaludek odpočinul a zhojil se, čímž předejdeme riziku vzniku chronických problémů. V rámci šetřící diety bychom se měli vyvarovat tučných, smažených a frirtovaných pokrmů (řízky, hranolky, ale tak smažená zelenina), ostře kořeněných jídel, sladkostí, ořechů, stejně jako perlivých a alkoholických nápojů i černé kávy. Mezi doporučené potraviny naproti tomu patří vařená či dušená zelenina, kompoty, lehká těstovinová jídla, polévky, libové maso (vařené nebo upravené na přírodní způsob) a netučné zakysané výrobky.

Osvědčené prostředky

V případě, že je nám špatně od žaludku, můžeme sáhnout po celé řadě osvědčených prostředků. Ponechme nyní stranou léky proti překyselení (antacida) a léky proti bolesti (analgetika) a zaměřme se na prostředky přírodní medicíny. Od nevolnosti a pocitu těžkého žaludku přináší úlevu zázvor, buď v podobě čerstvého strouhaného kořene, ale také nakládaných plátků, a dokonce i bonbonů. Z čerstvého zázvoru si můžeme připravit také čaj.  (Dvě polévkové lžíce předem oloupaného a nastrouhaného kořene přelijeme vroucí vodou, necháme vylouhovat a popíjíme během dne.) Stejně tak si můžeme uvařit čaj z čerstvé máty, který ulevuje nejen od příznaků pokaženého žaludku, ale také od nadýmání. (Nejlepší je čaj z čerstvé máty, postup je podobný jako v případě zázvorového čaje, osm větviček této byliny nebo osm hrstiček jejích listů propláchneme, vložíme do skleněné nádoby, přelijeme 1 litrem vroucí vody, necháme vylouhovat a popíjíme.) Osvědčeným pomocníkem jsou také syrová jablka, která si můžeme nastrouhat a smíchat se zázvorem. Někdo zase nedá dopustit na bylinný likér.

Kdy k lékaři

Pokud nás zažívací obtíže trápí dlouhodobě, může se jednat o příznaky chronické gastritidy nebo jiného onemocnění zažívacího ústrojí (jako jsou například žaludeční vředy), a proto bychom měli navštívit lékaře. Lékař provede potřebná vyšetření, aby zjistil přesnou diagnózu, a mohl nám tak od obtíží pomoci.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno