Prasklý žaludeční vřed

Prasknutí žaludečního vředu patří mezi nejzávažnější komplikace při žaludečních vředech. Jedná se o závažný stav, který bezprostředně ohrožuje pacienta na životě, a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Pokud by nebyla poskytnuta, došlo by k úmrtí pacienta následkem sepse. Jaké jsou příznaky žaludečních vředů? A jaké jsou příznaky prasklého žaludečního vředu?

Defekty na žaludeční sliznici

Žaludeční vředy jsou defekty na sliznici žaludku, které vznikají v důsledku narušení  obranných mechanismů  chránících žaludeční sliznici před působením agresivních žaludečních šťáv. K dlouhodobému dráždění žaludeční sliznice s následkem jejího poškození žaludeční nejčastěji dochází vlivem nezdravého životního stylu (konzumace kyselinotvorných potravin, černé kávy a alkoholu, kouření a stres). Mezi další rizikové faktory pak patří užívání některých léků (analgetik a antibiotik) a přítomnost Helicobacteru pylori. Žaludeční vředy nevznikají naráz, ale postupně.

Příznaky žaludečních vředů

Typickými příznaky žaludečních vředů jsou bolesti v oblasti nadbřišku, nebo vpravo od střední břišní čáry pod hrudní kostí (odkud se bolesti mohou šířit až pod pravý žeberní oblouk). Bolesti žaludku trápí pacienty zpravidla bezprostředně po jídle nebo ráno nalačno před jídlem. Pacienty sužují časté nevolnosti, pocity na zvracení a zvracení. Příznakem žaludečních vředů je rovněž okultní krvácení ve stolici, jehož přítomnost lze zjistit pouze při mikroskopickém zkoumání. (Krev je velmi tmavá až černá). Dalšími příznaky žaludečních vředů jsou nechutenství, pocit plnosti, změna váhy (nejčastěji váhový úbytek, někteří pacienti však mohou naopak přibírat), časté nevolnosti, někdy také průjem, křeče v břiše a chronická únava. Konkrétní příznaky se liší v závislosti na stadiu onemocnění. Zpočátku může pacienty trápit pouze občasné bolest nebo nepříjemné pocity po jídle, které může doprovázet pálení žáhy, později se přidávají další příznaky. Neléčení žaludečních vředů je spojeno s rizikem, že dojde k jejich prasknutí.

Když praskne žaludeční vřed

V případě prasknutí žaludečního vředu pociťuje pacient velmi silnou ostrou bolest břicha, která se šíří shora z nadbřišku (kde je umístěn žaludek) dolů. Břišní stěna je ztuhlá a na pohmat velmi bolestivá. U pacienta se začne rozvíjet akutní zánět pobřišnice vedoucí k zastavení činnosti střev. Bolesti začnou být provázeny horečkou, postupně dochází k otravě krve. Pacient upadá do šoku, jeho dýchací a oběhová soustava je destabilizována. V případě neposkytnutí rychlé lékařské pomoci končí prasknutí žaludečního vředu úmrtním pacienta.

První pomoc a léčba

Z tohoto důvodu je při ostré bolesti břicha životně důležité co nejdříve přivolat záchrannou službu, která odveze pacienta do nemocnice. Prasklý žaludeční vřed je diagnostikován na základě popsaných příznaků a RTG vyšetření. V případě potvrzení diagnózy se provádí urgentní chirurgický zákrok. Jeho rozsah se odvíjí od rozsahu poškození, v méně závažných případech postačí vyčištění dutiny břišní a zašití protržené stěny. Ovšem v případě rozsáhlého postižení je nutné provést rozsáhlejší operaci, která může vést až k odstranění postižené části žaludku nebo dvanáctníku (resekce žaludku).

Prevence

Z výše uvedeného vyplývá, že se příznaky žaludečních vředů nevyplácí podceňovat. Včasná léčba může zachránit pacienta od závažných zdravotních komplikací, které mohou ohrozit jeho život. Žaludeční vředy patří mezi velmi časté onemocnění zažívacího ústrojí, kterým podle odhadů trpí až desetina vyspělé dospělé populace (mezi pacienty však patří také děti). Protože za hlavní příčinu je považována nezdravá životospráva, jsou žaludeční vředy zároveň řazeny do kategorie civilizačních onemocnění. Jejich prevence tedy spočívá v dodržování zdravé životosprávy a nepodceňování příznaků.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno