Nechutenství

Nechutenství – nechuť k jídlu, patří mezi obecné příznaky celé řady různých onemocnění, těla i duše. Krátkodobé nechutenství vyvolané nemocí (například angína) nebo náročnou stresovou situací (například důležitá životní zkouška) většinou po nějaké době postupně odezní. Pokud má však nechutenství dlouhé trvání, nebo je spojeno s dalšími příznaky, jako jsou bolesti břicha nebo pyróza, měl by pacient navštívit lékaře. 

Příčiny nechutenství

Nechutenství může mít celou řadu příčin, velmi často je spojeno se začátkem běžné nemoci, jako je chřipka, v tomto případě se jedná o zcela přirozenou a cílenou reakci organismu, který mobilizuje své síly na boj s chorobou, a nechce proto vynakládat energii na zpracovávání potravy.  Nechutenství může způsobovat i zahlenění organismu. Další možnou příčinou je podrážděný žaludek neboli akutní gastritida nebo momentální stresová situace. Dlouhodobé nechutenství je však obvykle známkou závažnějšího zdravotního problému. Pokud pacient trpí nechutenstvím, pocitem plnosti, pálením žáhy, pocity nevolnosti, nucením na zvracení (nebo zvrací), bolestmi břicha a dalšími symptomy, měl by navštívit lékaře. Může se jednat o chronickou gastritidu, žaludeční vředy, ale také o karcinom žaludku. Samostatnou skupinu příčin pak představují problémy psychického rázu, může se jednat zejména o důsledek depresivních a úzkostných stavů. U mladých dívek a žen může být nechutenství jedním z příznaků mentální anorexie, závažného onemocnění, které může skončit i tragicky.

Nechutenství u dětí

Nechutenství velmi často trápí také děti. Jestliže mají dlouhodobě sníženou chuť k jídlu a ubývají na váze, může být na vině například zvětšená nosní mandle nebo jiný zdravotní problém. Především u dětí však bývá nechutenství spojeno s problémy psychického rázu. Pokud dítě začne odmítat i svá oblíbená jídla, je smutné, zamlklé a stěžuje si na bolesti břicha, je na místě, zjistit, zda ho něco netrápí. Zda si na něho nezasedla paní učitelka ve škole, nebije ho nějaké dítě ve školce, nebo není obětí šikany. Jestliže není u dítěte zjištěn žádný problém fyzického, ani psychického rázu, léčba spočívá v podávání prostředků, které zvyšují chuť k jídlu. Dříve bylo zvykem podávat proti nechutenství rybí tuk, jehož chuť a vůni mnoho lidí těžko snáší. Dnes už se naštěstí rybí tuk vyrábí v mnohem přijatelnější podobě. Jeho alternativou je jeřabinový sirup nebo dýňový olej. Povzbudit chuť k jídlu pomůže také chození ven místo sezení doma u televizní či počítačové obrazovky a omezení přísunu sladkostí, stejně jako nápojů s obsahem cukru.

Léčba

Přípravky na povzbuzení chuti k jídlu jsou součástí léčby nechutenství také u dospělých, zde je jejich výběr širší, zahrnuje například bylinné likéry nebo zdravotní vína, například víno z liány známé jako Condurango.  Pití černé kávy, která potlačuje chuť k jídlu, by se naproti tomu měli pacienti vyvarovat. V případě, že je na vině zahlenění organismu, doporučuje se omezit příjem cukrů, mléka a bílé mouky. Pokud je příčinou nechutenství závažnější onemocnění, jako jsou například žaludeční vředy, žaludeční neuróza nebo karcinom žaludku, je třeba diagnostikovat a léčit onemocnění samotné. Jestliže se jedná o psychosomatické onemocnění, může být součástí léčby také psychoterapie.

Bylinky proti nechutenství

Proti nechutenství mohou pomoci i některé bylinky, například fenykl, puškvorec nebo mateřídouška tymián. Zatímco z puškvorce a fenyklu se připravuje čaj, mateřídouška se přidává do koupele. Osvědčeným pomocníkem jsou čajové bylinné směsi proti nechutenství, které se dají koupit v lékárnách či prodejnách zdravé výživy.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno