Křeče v žaludku

Křeče v oblasti žaludku mohou být příznakem celé řady zdravotních problémů. Mezi nejčastější příčiny patří onemocnění zažívacího ústrojí způsobená infekční nákazou, dietní chybou nebo poruchou některého z orgánů trávicí soustavy. Křeče v žaludku však nemusí přímo souviset se zažíváním, ale mohou být způsobeny jinými orgány, nebo vyvolány náročnými emociálními stavy.  

Velmi časté příčiny

Křeče v žaludku jsou typickým projevem akutní gastritidy (nebo gastroenteritidy, pokud je postižena také dolní část trávicí soustavy), která může způsobena infekčním onemocněním, jako je například salmonelóza (v tomto případě patří mezi další příznaky průjmy, vysoké horečky a bolesti hlavy). Další možnou příčinou je akutní otrava, nejčastěji houbami (zde je dalším příznakem pocit na zvracení, který se dostavuje po jídle). Ještě častěji má křeče na svědomí podráždění žaludku v důsledku dietní chyby, kdy pacient pozřel nevhodnou skladbu či množství potravin.

Křeče v levém nadbřišku

Podle konkrétního místa, které křeče břicha postihují, lze usuzovat možné příčiny. (Spolehlivou diagnózu pochopitelně může určit pouze lékař.) Kupříkladu křeče v oblasti levého nadbřišku zpravidla bývají velmi intenzivní a mohou signalizovat žaludeční vředy (v tomto případě mohou pacienta dlouhodobě provázet i další obtíže, jako je pálení žáhy, pocit na zvracení, nechutenství, pocit plnosti a nadýmání) nebo onemocnění slinivky břišní. Pokud se náhle objeví ostré bolesti v této oblasti, jedná se s vysokou pravděpodobností o život ohrožující stav, který vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. Velmi závažnou komplikací je akutní zánět slinivky břišní nebo prasklý žaludeční vřed, kdy v případě neposkytnutí lékařské pomoci hrozí sepse.

Křeče v pravém nadbřišku

Naproti tomu křečovité bolesti v oblasti pravého podžebří mohou způsobovat onemocnění, jako jsou žlučníkové kameny, zánět žlučníku nebo dvanácterníkový vřed. Také v těchto případech se obvykle jedná o vysoce intenzivní bolesti, tyto bolesti však mohou být pouze občasné a trápit pacienta záchvatovitě.

Emoce a stres

U citlivých jedinců mohou křeče v žaludku způsobit emociálně náročné situace, například velké rozčilení, úzkost, ale také radost. Křečemi v žaludku mohou trpět lidé, kteří jsou vystaveni dlouhodobé stresové zátěži. Podcenění tohoto příznaku může vést k rozvoji žaludečních vředů nebo žaludeční neurózy. To je dáno propojeností břišního nervového systému s emociálním centrem v mozku.

Poškození nervového systému

Další možnou příčinou je poškození nervového systému. V dutině břišní se totiž nachází zvýšené množství vegetativních nervových pletení řídích činnost všech zde uložených orgánů. Pokud pacient trpí například latentním střevním onemocněním, mohou mimo střevní stěnu proniknout mikroorganismy nebo jejich toxické zplodiny, které poškodí nervový systém, což se projevuje křečemi v břiše a dalšími nepříjemnými obtížemi.

Křeče u žen

Zvýšenou pozornost je třeba věnovat křečím u žen. Pokud nejsou jedním z projevů menstruačních bolestí, mohou signalizovat závažné onemocnění ženských pohlavních orgánů, ze kterých může bolest vystřelovat až do žaludeční oblasti.  Znepokojujícím signálem jsou také křeče v těhotenství, v tomto případě by žena měla pro jistotu co nejdříve navštívit lékaře.

Kdy k lékaři

Křeče v žaludku nebo v jeho okolí patří mezi velmi závažné příznaky, a proto by je pacient neměl podceňovat. Tatáž bolest (v tomto případě uprostřed nadbřišku) může být příznakem pouhého podráždění žaludku, ale stejně tak projevem vážného onemocnění, například jícnu nebo srdce (infarkt myokardu). Lékaře je radno navštívit, pokud se jedná o křeče silné intenzity, nebo o křeče obtěžující pacienta dlouhodobě.

Foto: Freeimages.com

1 komentář

  1. Dobrý den už pět let má moje dcera 9 léta potíže zvrací průjem krece v žaludku 4 do roka navštívili jsme hodně doktorů a nikdo ji nic nezjistil příčinu do teď nezjistil.nevím si řady jestli mám navštívit psychiatra čo myslíte vy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno