Čaj na žaludek

Čaje jsou osvědčenými prostředky, které se již od nepaměti používají ke zmírnění žaludečních obtíží, jako je pocit plnosti, pocit těžkého žaludku, pálení žáhy, nevolnost, nechutenství, bolest žaludku, ale také křeče v břiše nebo nadýmání. Mezi nejznámější patří klasický černý čaj, mátový čaj, heřmánkový nebo zázvorový čaj. Ke zmírnění žaludečních obtíží se rovněž používají čajové směsi.     

Klasický černý čaj

Klasický černý čaj se doporučuje pít v případě těžkého žaludku, při zánětu žaludku (gastritida), stejně jako při střevní chřipce. Černý čaj svými účinky zklidňuje podrážděný žaludek, a zároveň pomáhá proti průjmu. Účinky sypaného a porcovaného čaje na výše zmíněné obtíže jsou srovnatelné, podstatný rozdíl je v chuti. Pokud pacient zvrací, podáváme mu černý čaj oslazený cukrem. Nadměrné pití černého čaje může vést k zácpě a citlivým jedincům způsobit bolesti hlavy.

Mátový čaj

Mátový čaj je univerzálním všelékem na celou řadu zažívacích problémů. Pomáhá při nevolnosti, nechutenství, křečích v břiše a plynatosti. Nejlepší je samozřejmě čaj, který si připravíme z čerstvé máty, v tomto případě je obvyklé dávkování 10 větviček rostliny na 1 litr vody. Nať máty opláchneme studenou vodou, vložíme do předem připravené nádoby, nejlépe skleněné, zalijeme vroucí vodou a necháme 10 minut vylouhovat. Čaj můžeme dochutit citronem nebo pomerančem (do nádoby přidáme cca 4 kolečka citrusového plodu o síle cca půl centimetru) a medem. Popíjíme po doušcích, vždy si připravíme čerstvý čaj. Máta se někdy kombinuje se zázvorem. Pokud jsou listy velké, použijeme místo větévek rovnou celé listy. Alternativou je samozřejmě porcovaný čaj nebo použití sušených listů máty, zde je však třeba počítat se slabšími účinky. Doporučené užívání je tři šálky denně pro dospělé a dva pro děti.

Heřmánkový čaj

Heřmánkový čaj se doporučuje pít zejména při bolestech břicha způsobených nadýmáním, dále při žaludeční nevolnosti a pálení žáhy. Čaj rovněž zmírňuje příznaky premenstruačního syndromu (PMS), tlumí menstruační bolesti, pomáhá při nespavosti a zmírňuje psychické napětí. Právě pro jeho uklidňující účinky se doporučuje čaj pít při žaludečních obtížích způsobených stresem. Čaj připravujeme ze sušených květů rostliny, obvyklé dávkování je 1 čajová lžička sušených květů (nebo 1 nálevový sáček porcovaného čaje) na jeden čtvrtlitrový šálek vody. Čaj necháme 15 minut vylouhovat a po malých doušcích popíjíme. Doporučená denní dávka je 3 šálky denně pro dospělé a dva pro děti. Heřmánkový čaj má močopudné účinky.

Zázvorový čaj

Zázvorový čaj (z kořene zázvorovníku lékařského) na žaludek s oblibou používají především v Číně a Indii, protože zvyšuje tvorbu žaludečních kyselin, a zároveň neutralizuje kyseliny. Kromě své schopnosti zmírňovat žaludeční obtíže, jako je pocit těžkého žaludku, pocit plnosti a pocit na zvracení, snižuje plynatost a pomáhá při nachlazení. Čaj si připravíme z kořene čerstvého zázvoru, dávkování je 2 čajové lžičky nastrouhaného zázvoru na půl litru vody. Kořen přelijeme vroucí vodou, necháme 15 minut vylouhovat a popíjíme během dne. Čaj lze dochutit medem a citronem. Doporučená denní dávka pro dospělého je půl litru čaje denně. Čaj mohou pít i těhotné ženy. Porcovaný čaj není tak silný, můžeme ho pít i ve větším množství.

Ostatní čaje

Pokud jsou naše zažívací obtíže způsobené stresem, můžeme si  uvařit čaj z meduňky lékařské (připravíme podobě jako mátový) nebo třezalky tečkované, oba mají relaxační a uvolňující účinky. Jestliže nás trápí žaludeční obtíže ve spojení s nadýmáním, můžeme si připravit fenyklový nebo anýzový čaj. V lékárnách jsou volně prodejné také speciálně připravené žaludeční čajové směsi, které obvykle obsahují bylinky, jako jsou výše uvedené, dále pak sléz, puškvorec a další.

Foto: Freeimages.com

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Zadejte svůj komentář!
Zde prosím zadejte své jméno